Rodina Palátova z Jihlavska hodlá prožít poslední prázdninové dny ve Znojmě. Desetiletou Janu ale příliš nelákají procházky po městě a prohlížení pamětihodností považuje za ztrátu času. Nemusí ale zoufat, nová aplikace, kterou může použít ve svém mobilním telefonu, jí putování po Znojmě ozvláštní. Hra totiž nabízí příběh o sestře Karla IV, princezně Anně Lucemburské.

Právě v královském městě na Dyji si totiž vzala ve svých dvanácti letech rakouského vévodu Ottu Habsburského. „Hra Skryté příběhy vypráví o událostech z doby a života Karla IV. Aplikace a web vybízejí k aktivnímu prozkoumávání. míst, která se pojí s panovníkovým životem," sdělila Markéta Chaloupková z agentury CzechTourism, která se na vzniku aplikace podílela. Hra zavede návštěvníky do výletních míst a Znojmo je jedinou destinací z Jihomoravské­ho kraje.

skryté příběhy
Putování s aplikací Skryté příběhy začíná ve Znojmě u morového sloupu na Masarykově náměstí. Pokračuje přes radniční věž do Gránic a končí v chrámu svatého Mikuláše. Účastníkům zabere asi jednu hodinu.

Podle znojemského odborníka na marketing a cestovní ruch Pavla Kovaříka je aplikace poměrně povedená. „Tvůrci si dali záležet po grafické stránce, vyhráli si se zpracováním příběhů a nabízejí hned několik lokalit v celé zemi," naznačil Kovařík.

Dodal, že jde o pěknou ukázka moderního uchopení historického výročí s cílem přilákat návštěvníky do regionů. „Jde ale spíše o doplňkový produkt pro turisty, kteří se do Znojma již chystají. I tak myšlenku považuji za správný směr, který by se dal v regionu nadále rozvíjet," poukázal Kovařík.

Historik Jiří Kacetl podotkl, že myšlenka přiblížit dětem historii zábavnou a populární formou není od věci. I samotné znojemské muzeum má pracovnici, která programy pro děti sestavuje. „Určitě je to dobrá věc. U mobilní aplikace, která před časem vznikla, mě mrzí, že vše tvůrci řešili pouze centralisticky. Pro příště bych přivítal lepší spolupráci s regiony," doufal Kacetl. Podle něho totiž hra Skryté příběhy nepatrně historii zkresluje.

Možnost projít se virtuálně po Znojmě mají turisté již několik let.