„Je to unikátní prapor. Hlavně svým stářím a technikou zhotovení, protože je malovaný na hedvábí. Nic podobného v České republice není. Budeme ho ukazovat v části expozice věnované historii středověku a novověku Boskovic a Boskovicka," uvedla ředitelka muzea Dagmar Hamalová. Novou expozici otevřou dvanáctého září při příležitosti Dnů evropského dědictví.

U nálezu praporu v roce 2008 byla archeoložka Zuzana Jarůšková. „Byl to naprosto nečekaný nález. Při výměně dlažby v kostele byl objeven vstup do druhé malé hrobky, o které se předtím nevědělo. Tam byla rakev s pozůstatky několika členů rodiny Morkovských ze Zástřizl, dřívějších majitelů boskovického panství. Vedle rakve ležely fragmenty praporu a renesanční přilba. Víme, že ostatky tam takto byly uloženy až sekundárně začátkem dvacátého století," sdělila archeoložka.

Odborníci si zpočátku mysleli, že se dokonce jedná o zbytky dvou praporů. To se nakonec nepotvrdilo.

Prapor několik měsíců rekonstruovala specialistka na obnovu historických textilií, konzervátorka a restaurátorka Vendulka Otavská. Ta na konci minulého týdne přijela do Boskovic, aby dohlédla na instalaci praporu přímo v muzeu.

Erb se zachoval

„Fragmenty hedvábného oboustranně malovaného praporu byly ve špatném stavu, ale je zázrak, že se vůbec zachovaly. Ústředním motivem je erb Morkovských ze Zástřizl. Stáří praporu se dá vymezit dobou jejich působení v Boskovicích, což bylo šestnácté až sedmnácté století. Dochovaly se odolnější části praporu, část erbu, kde je hodně barviva, či části při okrajích, které byly zpevněné hedvábnými třásněmi," popsala stav praporu Otavská.

Když fragmenty jemně vyčistila, vyrovnala a zdokumentovala, přišel na řadu pokus o rekonstrukci původního tvaru standarty. „Ukázalo se, že šlo o dost velký prapor ve tvaru skoseného obdélníku, který má rozměry téměř čtyři krát dva metry. Kromě erbu jsou na něm vidět červené plaménky se zlatou nebo stříbrnou jiskrou vepředu a část červené stuhy. Také se tam dochovaly zbytky nápisu, který se zatím nepodařilo rozluštit," doplnila konzervátorka. Podle ní se jedná o jeden z nejstarších dochovaných praporů u nás. „Jsou to sice trosky, ale trosky něčeho impozantního, krásného a výjimečného," dodala.

Vzhledem k tomu, že se z praporu zachovaly jen části, uvidí návštěvníci muzea ještě jeho namalovanou rekonstrukci.

Z kterého období přesně prapor pochází a za jakých okolností se do hrobky dostal, to bude předmětem dalšího zkoumání. Podle ředitelky muzea Hamalové to teď ale není na pořadu dne. „Určitě to máme v budoucnu v plánu, ale momentálně se soustředíme na přípravu nových expozic," řekla. Historik muzea Petr Vitamvás doufá, že více světla do historie praporu vnese bádání v dějinách rodu. „Momentálně zpracovávám genealogii Morkovských ze Zástřizl, tak se možná nějaká zajímavá informace v této souvislosti objeví. Zatím nevíme, který člen rodu byl pohřben s takovými poctami, zřejmě i s vojenskými, což naznačuje přilba. I tu návštěvníci muzea uvidí," řekl. Podle Otavské může v dalším bádání pomoci i analýza barevných vrstev praporu, kterou udělali v laboratoři Národní galerie v Praze.