„V budově bylo kromě víceúčelového sálu a přísálí také zázemí pro loutkové a ochotnické divadlo, městská knihovna, zasedací sál a vinárna. V devadesátých letech se ale využití kulturního domu trochu změnilo a v prostorách loutkového sálu, který byl v prvním patře spolu s knihovnou, se vystřídalo několik podnikatelů. Nyní je v něm Green bar," připomenula dlouholetá ředitelka kulturního domu Danuše Adamcová. Ve Strážnici působí již třicet let.

Pod Strážničan také v minulosti spadaly zájmové spolky mezi kterými bylo ochotnické divadlo, loutkové divadlo, dechová hudba Strážničanka, klub výtvarníků nebo rocková kapela Alinace.

„S příchodem devadesátých let ale některé soubory zanikly, nebo se osamostatnily. I když nyní pod kulturní dům už zájmové kolektivy nespadají, stále s námi jednotlivá uskupení spolupracují," připomenula Adamcová s tím, že kulturní dům ročně uspořádá na dvě stovky akcí.

A i když má Strážnice jen šest tisíc obyvatel, každý ze čtyř ředitelů, kteří za čtyřicet let Dům kultury vedli, se snažil nabídnout lidem kulturu, která se objevovala spíše ve větších městech. Ve Strážnici se tak představili legendární zpěváci, jako jsou Karel Gott, Eva Pilarová či Lucie Bílá, ale i herci a baviči mezi kterými lze vyzdvihnout například Vladimíra Menšíka.

Podle Adamcové si pochvalují zázemí budovy i divadelníci, což je dané nadčasovostí prostor Strážničanu také toho, že se na stavbě podíleli také tehdejší ochotníci. „Architektonický návrh počítal s tím, že zde budou pořady, divadla i koncerty, které budou vyžadovat náročnější techniku," doplnila Adamcová.

K letošnímu jubileu připravilo vedení Strážničanu pro příznivce kultury balíček, který zahrnuje vystoupení Stanislava Zindulky, Evy Holubové, divadelní společnosti Háta, Slováckého divadla i účast na Plesu v gala. Všechny akce se konají v prvních třech měsících roku.

„Oslavy ale potrvají celý rok a diváci najdou program na našich webových stránkách," vzkázala těm, kteří chtějí výročí Strážničanu také oslavit Adamcová.