Hned při vstupu do areálu je obklopí přátelská atmosféra, typická pro tento národopisný svátek. Všechny spojuje láska k dobrému jídlu, vínu a především lidové tradici, tanci a zpěvu.

Vůně pochoutek se line celým areálem. I to je důvod, proč se do Strážnice někteří návštěvníci stále vrací. „Poprvé mě sem rodiče vzali, když mi byly tři roky. Letos jsem zde podvaadvacáté a určitě ne naposled," tvrdí jedna z místních Dagmar Dvořáčková.

Kromě dobrého jídla žena oceňuje skvělou atmosféru, setkání se známými a také program. „Letos mě hodně zaujaly soubory z Namibie a Indie. Jsou velmi dynamické,"doplňuje Dvořáčková.


Autor: Antonín Vrba

V zákulisí stojí opřená o plot členka souboru Slezan z Českého Těšína Eva Netoličková. „U nás máme regionální soutěž Slezské dny v Dolní Lomné, ale ta se nedá se Strážnicí srovnávat. Všechno je tady větší a pestřejší. Vidím tu i ty nejmladší a jsem ráda, že lidová tradice má budoucnost," pochvaluje si účast Netoličková a pomalu odchází na pódium.

Také žena u stánku s krojovými šátky natahuje hlavu, aby co nejlépe slyšela, co se děje v zámeckém amfiteátru. „Celý festival musím stát ve stánku, i tak si to ale užívám. Tradiční bílá trička s červeným motivem pánské krojové košile si u nás kupovali i Japonci, Číňané a Američani," pyšní se Jana Zálešáková z Krojového textilu Hradiště.

Už jedenatřicet let neodmyslitelně k strážnickému festivalu patří verbuňk, tedy mužský lidový tanec ze Slovácka. Po třech vítězstvích Stanislava Popely přichází čas na nového krále verbuňku. Tím se stává šestadvacetiletý podsládek z Dolních Bojanovic Martin Vaculík. „Verboval jsem už jako malý kluk, dávám do toho srdce a jedu nadoraz. První pocity jsou neuvěřitelné. Vůbec jsem to nečekal,"srší nadšením Vaculík, který se dostal do finále už v letech 2011, 2014 a 2015.

FOLKLOR OŽÍVÁ

Spokojený je také tajemník festivalu Petr Horehleď. Věří, že lidové tradice se po pár letech stagnace znovu vrací na výsluní. Důkazem je i festival ve Strážnici. „Vztah mladých k tradicím, tanci a zpěvu je dokonalý. Podívejte se kolem sebe. Nejvíc je tu lidí od patnácti do pětadvaceti let. Je úžasné vidět, jak se prostupují generace a předávají si zkušenosti," pochvaluje si Horehleď.

Je přesvědčený, že právě v tomto spojení je budoucnost folkloru. „Až o půlnoci skončím, taky se půjdu na chvíli pobavit s přáteli, zazpívat a zatancovat," těší se Horehleď. A zároveň láká budoucí návštěvníky. „Přijeďte a vychutnejte si atmosféru strážnického festivalu. Pocity, co tu budete mít, se nedají popsat slovy. Ta nálada se prostě musí zažít," vzkazuje Horehleď.


Autor videa: Antonín Vrba

KAROLÍNA ŠTUKAVCOVÁ