Například Lucie Divácká z Hodonína si pro svou svatbu vybrala radějovskou Rosetu. „Byla to hned první volba, nad ničím jiným jsme se nerozmýšleli. Měli jsme na ni dobré reference," vzpomíná nevěsta. V penzionu Roseta pořádají svatby od dubna do října každý pátek i sobotu. „Snoubenci mohou mít u nás i obřad. Děláme také svatby na klíč, tedy zajistíme vše od obřadu přes výzdobu až po svatební hostinu. Vyjdeme vstříc každému přání," řekla Dana Mrkvová z penzionu.

Na milotickém zámku mají pro snoubence ještě volné termíny. „Máme určených devět dní v sezoně, od května do září. Za jeden den stihneme i více svateb, počet ale klesá. Dříve jich bylo asi šedesát, letos máme kolem čtyřiceti," sdělil starosta Milotic Josef Levek.

Příplatek

Za freskový sál si ale budoucí manželé musejí připlatit. „Správní poplatky jsou dané ze zákona. Náklady na obřad na zámku se odvíjí od nájmu, který nám určí. Nechceme na tom vydělávat," vysvětlil starosta.

Zájemci o Bukovanský mlýn si musí počkat na další sezonu. Termíny jsou obsazené. Svatby se tam přitom konají v květnu, červnu i září, a to i ve čtvrtek nebo v pátek. „Pro letošní rok už máme plno. Svatby v létě neděláme, máme tu totiž týdenní pobyty," sdělila Lenka Valentová z Bukovanského mlýna. Samotný svatební obřad se koná před mlýnem a svatebčané mohou zažít i degustaci vína s výkladem sklepmistra.

Pro zvětšení klikněte.

Moravské vinné sklepy jsou dalším oblíbený místem pro zamilované páry. Například v Nechorech u Prušánek pořádají vinné sklepy U Jeňoura týdně i dvě svatby. „Snoubencům připravujeme svatbu na míru. Obvykle za námi přijdou, sdělí nám své nápady a jakou částku mají připravenou. My jim řekneme, co je za ty peníze uskutečnitelné," popsala Anna Čechová z vinných sklepů U Jeňoura.

Netradičně

Obřady se často přesunují na netradiční místa, například do vinohradu. Stále jsou ovšem i snoubenci, kteří chtějí tradiční církevní sňatek. „Od začátku jsme věděli, že budeme mít svatbu v kostele. Jen jsme museli absolvovat přípravu," přiblížil svoji svatbu ve vacenovickém kostele Martin Synek.

Na hodonínském děkanátu sice nemají na nejbližších pár týdnů zamluvené žádné svatby, ale podle děkana Josefa Zouhara za to mohou dovolené. „Od září opět začneme s přípravami snoubenců. Každý první pátek od devatenácti hodin k nám mohou zájemci o církevní sňatek zajít. Dozvědí se vše potřebné o svatbě, jejím průběhu. Také máme vyškolené manželské páry, které se snoubenci mluví o manželství. Například jim i ukáží, jak to v jejich rodinách chodí," uvedl hodonínský děkan. Zároveň poznamenal, že v poslední době roste zájem o církevní svatby u oltáře v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích.

Nejen místo obřadu je pro svatbu důležité. Nevěsty asi nejvíce řeší šaty. A ani horko je od klasiky neodradí. „Nevěsti si stále půjčují klasické šaty. Ono v každých svatebních je stejně horko. Ale nabízíme jim společenské šaty na převlečení, což v létě rády využívají. Když si u nás nevěsta půjčí svatební šaty, získá padesátiprocentní slevu na společenské šaty. Ale nemusí je využít jen ona, šaty mohou být pro maminku či družičku," vysvětlila zaměstnankyně hodonínské svatební agentury, kde si půjčují šaty od patnácti set korun.