„Po loňské průtrži jsme měli ve sklepě asi půl metru vody, vykoupal se nám mrazák, bojler, pračka i sedačka. V zahradě se nám propadl sklep, takže každé opatření, které podobným důsledkům zabrání, samozřejmě vítáme," řekla jedna z mutěnických obyvatelek, Lenka Hodesová.

Hlavním bodem by měla být zadržovací nádrž, která vznikne za Jižní ulicí neboli v lokalitě U Větřáku. „Její kapacita je dvanáct tisíc šest set kubíků, což by mělo být připravené pro stoletou vodu. Hráz bude z lomeného kamene a důležité je to, že majitelé pozemků nad i pod suchým poldrem nám vycházejí maximálně vstříc," informoval starosta Mutěnic Dušan Horák. Část vody má následně odtékat veřejnou kanalizací a část po povrchu.

Předpokládané náklady činí kolem tří milionů korun. „Na projektu jsme začali pracovat už v roce 2010, ale neuspěli jsme s dotací u Státního fondu životního prostředí. Naopak po loňské povodni nám ministerstvo zemědělství vyšlo vstříc podporou, jejíž výše se ale ještě vzhledem k uznatelným nákladům upřesní. Celková cena se bude odvíjet podle ukončeného výběrového řízení," vysvětlil starosta.

Kvůli nádrži musí obec přesunout asi sto padesát metrů silnice. „Chtěli bychom začít i skončit ještě v tomto roce," doplnil Horák. Loni v srpnu zasahovali hasiči po průtrži mračen v Mutěnicích ve třinácti ulicích a vodu čerpali z dvacítky domů, a to včetně školy či domu s pečovatelskou službou.

O kus dál jsou s pracemi v nedalekých Šardicích. Tam plánují ukončit první etapu protierozní a protipovodňové ochrany do poloviny letošního roku. „Jde o výstavbu poldru s trvalou zvodní v údolní nivě na soutoku Šardického potoka a Červenice a záchytných příkopů podél svažitých polních cest," přiblížila šardická starostka Blažena Galiová.

Celkové náklady mají přesáhnout pět a půl milionu korun. Z toho z evropského fondu má připlout přes tři miliony korun a ze státního zhruba čtvrt milionu korun. Nová nádrž bude mít maximální objem přes šestnáct tisíc kubíků vody.

Se Šardickým potokem je spojená jedna z nejtragičtějších přírodních katastrof, která postihla Kyjovsko. Větrná smršť s průtrží mračen, provázená krupobitím si před pětačtyřiceti lety vyžádala nejen obrovské materiální ztráty, ale především ty na lidských životech. Povodňová vlna na Šardickém potoku si totiž našla cestu i do podzemí Dolu Dukla, což se stalo osudným pro čtyřiatřicet horníků, kteří pod náporem vody a bahna utonuli.