Letošní jízdu pořadatelé spojili se sjezdem rodáků. „Pozvali jsme téměř tři sta lidí, kteří dříve v obci bydleli. Přijedou ze vzdálených míst ale i z blízkého okolí. Sjezd se koná již po šesté, ale letos je to už dvanáct let od posledního," uvedla za pořadatele vedoucí dětského národopisného souboru a Kulturního a vlastivědného sdružení Marie Holcmanová.

Víkendový program začíná v sobotu ve tři hodiny na místním hřbitově, kde lidé uctí památku zemřelých obyvatelů obce. O hodinu později pořadatelé na skoronické návsi slavnostně přivítají rodáky a otevřou muzeum se stálou výstavou, která pojednává o tradiční jízdě králů.

O hudební zábavu se postará dechová hudba Skoroňáci a místní dětský soubor vystoupí s představením Rok na dědině.

V půl deváté se program přesune do sálu obecního domu, kde sdružení společně se skoronickými ochotníky a Varmužovou cimbálovou muzikou uspořádají pro diváky Vzpomínkový večer.

V neděli se v místním kostele uskuteční tradiční mše svatá a vrcholem víkendového programu bude jízda králů, která začíná hodinu po poledni. Na ni se chystá i Martina Fialová z Kyjova. „Na posledním Slováckém roku v Kyjově jsem jízdu promeškala, tak si to ve Skoronicích vynahradím," svěřila se žena.

Velký zájem

Podle skoronického starosty Jana Grombíře musejí návštěvníci počítat také s komplikací v dopravě. „Kvůli jízdě bude obec uzavřená od jedenácti do sedmi hodin večer. Také autobusy v sobotu a v neděli nebudou zastavovat na návsi jako obvykle, ale na hlavní silnici," řekl starosta.

Královskou družinu vytvoří dvaadvacet koní, které si pořadatelé půjčili z osmi různých míst v republice. Podle Marie Holcmanové je do tradice zapojeno až osmdesát lidí. „Představení není jen o jezdcích a králi. Důležití jsou lidé, kteří připravují kroje a starají se o koně, nebo děvčata, která od výběrčích přebírají dary a ukládají je na vůz," popsala Holcmanová, která program připravuje už třicet let. Její bratr zase skládá verše pro vyvolávače. „Cítím to jako rodinnou tradici. Náš otec totiž přesně před sedmdesáti lety skoronickou jízdu králů obnovil," dodala pořadatelka. Světově uznávaná jízda králů se pořádá už jen ve Skoronicích, Vlčnově, Kunovicích a Hluku. Přitom před druhou světovou válkou se konala v téměř každé vesnici. Před dvěma lety se navíc stala součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO. Podle Holcmanové je důležité, že se tradice udržela alespoň ve čtyřech obcích. „Lidé, kteří se na této akci podílejí, k ní mají vztah. Dělají to srdcem, což je důležitější než zápis na seznamu světové organizace," sdělila Holcmanová.

Tradici vnímá i skoronický starosta. „Nesnažíme se nijak předvádět. Skoronická jízda je jednou z mála opravdových folklorních akcí, protože lidé ji dělají pro sebe a ne pro komerci," dodal Grombíř.

RADKA KŮŘILOVÁ