Zájem o byty na Vyškovsku pozvolna roste. Prodat byt v regionu byl přitom v posledních letech docela oříšek. K oživení trhu došlo podle odborníků už v průběhu loňského roku. Třeba jednopokojové byty s kuchyní jsou k mání od pěti set tisíc korun.

„Zásadní změnu jsme zaznamenali už v loňském roce. Po razantním propadu trhu v době hospodářské krize totiž zase začal stoupat zájem o byty. Propad na Vyškovsku byl přitom poměrně výrazný. Trend s sebou přinesl i podstatné snížení cen. Ty začaly v posledním roce zase mírně růst, o nějaký zásadní skok ale nešlo. Zájem stoupl především o malé byty 1+1 nebo 2+1," naznačil Pavel Křetinský z vyškovské realitní kanceláře Remax.

Přesto se podle něj lépe prodávají už i byty s větší obytnou plochou. „Většinou ale lidé nakupují spíš nové byty. O ty starší zatím zájem příliš není," konstatoval makléř.

Dvacet procent ceny

Lidé si tak můžou byt koupit už od půl milionu korun. „Za pět set až sedm set padesát tisíc korun jsou k mání jednopokojové byty. Ty na spodní hranici už jsou ale obvykle vybydlené. Dvoupokojové byty začínají na sedmi stech tisících a končí tak na milionu a sto tisících korun. Rozdíl mezi bytem v družstevním a osobním vlastnictví pak obvykle dělá asi dvacet procent ceny," vypočítal Křetinský.

Najdou se tací, kteří právě na větší a současně starší byt úmyslně cílí. „Sháním třípokojový byt v Rousínově. Vyrostl jsem v něm a rád bych ve městě zůstal. Mimo jiné také kvůli dětem, aby nemusely měnit školku. Co se týče konkrétní lokality, vybíravý nejsem. Čím blíž k centru města ale bude, tím lépe. Dokážu si představit třeba i bydlení v Čechyni, která už je poměrně daleko. Rozhoduje cena i stav nemovitosti. Osobně bych se nebránil staršímu bytu. Sám bych si bydlení opravil, protože v oblasti podnikám," prozradil například Miroslav Škola.

To s novou výstavbou v těchto dnech pokročili ve Vyškově. „Už delší dobu připravujeme podmínky pro výstavbu v ulici Víta Nejedlého. Právě v tomto týdnu jsme otevírali obálky na dodavatele zasíťování pozemků. Než ovšem dojde k podpisu smlouvy, chceme zjistit, zda by lidé o nákup pozemků měli zájem," poznamenal vyškovský místostarosta Karel Jurka.

Nové bydlení v okresním městě stále nabízí například bytový dům na Smetanově nábřeží nebo v Hybešově ulici. Ačkoliv kolaudace v obou případech proběhla před několika lety, desítky bytů jsou pořád na prodej.

Chybí parkování

Zelenou naopak stále nedostalo bydlení na rohu vyškovských ulic Dukelská a Žižkova, kde v minulosti sídlila knihovna. „Budova není zkolaudovaná kvůli nedostatku parkovacích stání. Je těžké předjímat, co s ní bude," řekl k budově, která je v soukromém vlastnictví, místostarosta.

Vypořádání právě majetkových záležitostí hnalo lidi koncem roku na katastrální úřady. Důvodem bylo zejména to, že od ledna začal platit nový občanský zákoník. „V prosinci jsme dostali asi dvakrát víc žádostí o vklad než v jiných měsících a nadprůměrný v tomto ohledu byl i listopad. Zatímco v prosinci se nám dařilo žádosti vyřizovat v horizontu okolo dvou týdnů, teď cílíme alespoň na třicetidenní zákonnou lhůtu. Práce je víc, počet úředníků ovšem zůstal stejný," zdůraznil ředitel Katastrálního úřadu ve Vyškově Petr Pospíšil.

Lidem by doporučil využít odborných služeb. „V novém roce začal platit celý soubor změn. Ti, kteří se chystají nakupovat nebo prodávat nemovitost, by proto měli využít služeb odborníka. Ačkoli to neplatí ve všech případech, obecně je pravidlem, že žádosti a smlouvy, které si lidé sestavují sami, častěji trpí chybou, kvůli které jim je musíme vracet. Samotný úřad jim konzultace neposkytuje, protože to není součástí jeho činnosti a v současnosti to z kapacitních důvodů ani není možné," podotkl Pospíšil.