Nejtepleji bylo dvaadvacátého července. Tehdy rtuť ve Strážnici na Hodonínsku vystoupala na 37,8 stupně. „Oba prázdninové měsíce byly teplotně velmi nadprůměrné. Jen v Brně jsme zaznamenali dvojnásobný počet tropických dnů, než je běžné," podotkla Marie Doleželová z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Podobně jich podle ní bylo naposledy před dvanácti lety.

Vysoké teploty a mizivé srážky v létě zkomplikovaly práci především zemědělcům. „Letošní počasí se vymykalo standardům a mělo nepříznivý vliv na úrodu. Kvůli extrémnímu teplu plodiny nedozrávaly a usychaly," uvedl ředitel jihomoravské agrární komory Jaromír Musil.

Nejvíc postižené jsou kukuřice a brambory. „Také u ovocných stromů nebo vinné révy to nebude nic extra. Celkově ale není situace až tak špatná. Především díky tomu, že sucha přišla celkem pozdě a na začátku sezóny byla půda vodou ještě docela dobře zásobená," vysvětlil klimatolog Miroslav Trnka.

Plná koupaliště

Málo deštivých dnů nepotěšilo ani zahrádkáře. Povodí Moravy totiž muselo doporučit opatření omezující nakládání s vodou. „Na některých tocích poklesl průtok až na tři procenta oproti běžným stavům. Museli jsme proto omezit plýtvání vodou, což se týkalo hlavně zalévání zahrádek, napouštění bazénů a mytí aut," objasnila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Stěžovat si naopak nemohla koupaliště. V mnoha případech měla totiž díky extrémním horkům víc než dvojnásobnou návštěvnost oproti loňskému roku. „Počasí nám tentokrát velmi přálo. Ve městě bylo takové horko, že se tam nedalo vydržet. Lidé proto často z rozpařených ulic a bytů utíkali k vodě, kde se mohli ochladit," podotkla vedoucí koupaliště Riviéra Blanka Kytlicová. Nevýhoda podle ní byla jen nutnost zvýšené péče o kvalitu vody.

S tím souhlasí i ředitel jihomoravského Odboru obecné a komunální hygieny Miroslav Staněk. „I když se v srpnu kvůli horkému počasí kvalita vody mírně zhoršila, na žádné z přírodních nádrží nebylo nutné koupání zakázat," sdělil Staněk.

Dalších veder se lidé na jižní Moravě letos nedočkají. „Tropických teplot už se s největší pravděpodobností obávat nemusíme. V polovině září se však nejspíš oteplí na příjemných letních pětadvacet stupňů," upozornil Peter Hruška z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Do té doby si podle něj Jihomoravané užijí zasloužený chládek, ale i řadu deštivých dnů.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE

Zapnuté klimatizace i větráky byly poslední dva měsíce nutnou výbavou většiny Jihomoravanů.

MARTINA ŘIHÁNKOVÁ

EVA NAGYOVÁ