Ve městě vznikly haly či sklepy, jež se podobou vymykají těm zavedeným. „To je takový socialistický folklor, kde si každý stavěl, co chtěl. A přetrvalo to až do nynějška," má jasno Osička, který má sklep zkrášlený ornamenty z Hanáckého Slovácka. Je pro zachování původní architektury. Stejný názor má i velkobílovické zastupitelstvo, které podmínky zahrnulo do nového územního plánu.

Platit začne do dvou týdnů. „Jedním z hlavních bodů bylo doupravení a dospřísnění předpisů pro jednotlivé lokality. To znamená, jak mohou být budovy široké, vysoké, jak budou vypadat. Abychom vůbec uchovali kolorit vinných sklepů a města. To doposud v územním plánu chybělo," sdělila starostka Marie Vlková.

JEDNOTNÝ RÁZ CHYBÍ

Klasických původních staveb je ve velkobílovické sklepní oblasti do deseti. Pozůstatky jsou lákadlem pro turisty. „Jako dítě si ještě pamatuji ty, co měly doškovou střechu. Třeba v Čejkovicích na Hodonínsku mají alespoň některé sklepní uličky jednotný ráz. U nás to chybí. Podmínky měly být dané už dříve: architektonicky volnější, ale aby to nějakým způsobem nenarušovalo historický charakter a účel," myslí si Osička.

Výjimku představují na Břeclavsku sklepy ve vrbické lokalitě Stráž, které jsou kopané v pískovci. „Nikde v okolí něco takového není. Kvůli architektuře a jedinečnosti našich sklepů k nám jezdí také turisté. Sklepy jsou rozložené v sedmi řadách. Vždycky se říkalo, že sklepů je stejně jako domů v obci," nechal se slyšet vrbický starosta František Polášek.

Domů je aktuálně ve Vrbici okolo čtyř set padesáti. „Chtěli jsme podmínky ošetřit, aby někdo nepostavil sklep, který by nějak vyčníval. Připravujeme k tomu studii," oznámil Polášek.

Bývalý starosta Bořetic Václav Surman dokonce před lety chtěl podpořit vinaře, aby své sklepy natřeli na modrobílo a přidali tam ornamenty typické pro Hanácké Slovácko. Zastupitelstvem zatím jeho návrh neprošel. „Vždycky, když se něco začíná, bývá to trnitá cesta. Nebudeme to dělat násilnou cestou. Osobně jsem spíše pro příspěvek na ornamenty," uvedl Surman.

V Bořeticích jsou nyní takové sklepy dva. „Jeden z nich je i můj. Letos jsem tam zrovna ornamenty obnovil. Jenom přetažení vyjde na osm tisíc korun. Je to peněžně nákladné," doplnil Surman. O ornamentech uvažuje okolo deseti majitelů sklepů.