„Při příležitosti sedmdesátého výročí osvobození chystají obě obce vzpomínkové shromáždění, tudíž nás tam povolaly pracovní povinnosti. Cesta nás dovedla k vodárenské budově, vedle níž kolegyni upoutal předmět u kmene stromu," popsala mluvčí hodonínské radnice Barbora Lahová.

Nálezci se nejprve domnívali, že jde jen o kus šedého hadru, který se tam zachytil. „Po bližším prozkoumání jsme zjistili, že se jedná o divokou husu. Ubohé zvíře bylo černou tkaničkou od boty přivázáno za krk ke kmeni a mělo rozpárané břicho, odkud trčely vnitřnosti," přiblížila nečekaný nález mluvčí.

Bylo tak jasné, že vodní pták neskonal obvyklým způsobem. Husa zřejmě nebyla obětí ani pytláka. „Bylo možné, že ji někdo utýral. Proto jsme přivolali hlídku státní policie, aby záležitost prošetřila. Ta skutečně přijela a převzala si od nás potřebné údaje," uvedla Barbora Lahová.

Policisté se ale případem nezabývají. „Doposud jsme o tom nebyli informovaní," sdělil hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

S týráním vodních ptáků se zatím v regionu nesetkal předseda okresního mysliveckého spolku v Hodoníně Radovan Mančík. Spíše je podle něj možné, že šlo o tak zvanou újeď na lišku neboli návnadu z uhynulého zvířete. „Neměla se ale používat, i když jsou lišky stále přemnožené," upozornil Mančík.

Začátkem měsíce se po lidském zásahu trápilo volně žijící zvíře u Kyjova. Tamní strážníci přijali oznámení, že v Kyjovce plave kachna, které z krku trčí šíp. „Šlo o zranění způsobené neznámým vandalem. Bohužel jsme na odchycení kačera neměli prostředky," informoval velitel kyjovské městské policie Lubomír Plachý.

Odbor životního prostředí následně povolil odlov. „Zřejmě kvůli tomu, že zvíře bylo v traumatizujícím stavu a navíc hrozilo, že se o trčící střelu někde zachytí," dodal Plachý.

Předseda myslivců doplnil, že používání kuše i luku je u nás zakázané. „Naposledy jsem se s použitím kuše a šípů setkal u pytláků, které kriminální policie dopadla na Hodonínsku v roce 2010," vzpomněl Mančík.

Týrání ptáků různými střelami ale není podle Věry Aladzasové-Přibylové ze záchranné stanice Jinonice v republice úplně výjimečné. „Určitá zlatá mládež střílí pomocí praku po holubech injekčními jehlami. Rada je v tomto případě jednoduchá – nafotit, zajít na policii a podat oznámení. Když pták uhyne, tak jej tam vzít i se šipkou, pokud je zraněný, tak kontaktovat nejbližší záchrannou stanici pro volně žijící živočichy," řekla Přibylová s tím, že za třicet let praxe se setkala i s týranými labutěmi, které uvízly na rybářském háčku.

Těm, kteří zvlášť surově či trýznivě způsobí zvířeti trvalé následky či smrt, hrozí až tříletý trest odnětí svobody. Pětiletého vězení se může obávat trýznitel více živočichů.