Jenže na něj i tisíce dalších turistů letos číhá nepříjemné překvapení. Dvě občerstvení 
v těsné blízkosti hradu, kde si turisté mohli odpočinout nebo zajít na toaletu, končí.

Památkářům podle všeho vadila spíše bouda, která stojí přímo u hradu teprve dva roky. „Není povolená. Vadí i při pohledu na Janohrad. Snažíme se 
s majitelem domluvit, ale ten se chce soudit," sdělila Vlasta Šrámková z Národního památkového ústavu v Brně.

Z místa už zmizela maringotka s občerstvením, na kterou byli turisté zvyklí už od roku 2001. Mohli si tam koupit například pivo, limonády, klobásy nebo chleba s pomazánkou. „Zrovna ten stánek vadil nejméně," přiznala Šrámková.

Jen pro cestující

U stánku Jaroslava Martinka si hosté navíc mohli odskočit na mobilní WC. Majitel je provozoval na vlastní náklady. „Platili jsme měsíčně osm tisíc korun za to, aby tam záchod mohl být, a návštěvníci nemuseli chodit do lesa," řekl Martinek. Mobilní záchod zatím na místě zůstal, ale sloužit bude pouze turistům plujících po Dyji na lodích Martinkovy 1. Plavební společnosti. U Janova hradu zařídil rovněž dětské hřiště a infocentrum. I ty už ale patří minulosti.

Kastelánka Janova hradu Darina Horká ale uklidňuje: „Máme na hradě pánskou 
a dámskou toaletu. Původně byly jen pro návštěvníky hradu, ale je velké množství turistů, kteří přímo na prohlídku nejdou. I ti tam nyní mají přístup," sdělila. Lidé se však do hradu dostanou jen v otevírací době od devíti hodin ráno do čtvrt na pět odpoledne. Mimo ni mají smůlu. V dubnu je otevřeno pouze o víkendech.

Na novém snímku už maringotka s občerstvením u Janova hradu mezi Podivínem a Lednicí schází. Zbylo po ní jen prázdné místo a stoly s lavicemi.

Příkaz k odstranění stánků přišel od Stavebního úřadu 
v Podivíně. „Nebyly v souladu s podivínským územním plánem. Nezbylo nám tedy nic jiného, než zahájit řízení k jejich odstranění. Zůstalo tam pouze molo, to příkazu nepodléhá. Občerstvovací budky, případně i sociální zařízení tam však zůstat nemohou. Musela by se udělat změna územního plánu," uvedla vedoucí Stavebního úřadu v Podivíně Taťána Lachetová.

Měnil se zákon

Martinek se brání proti tomu, že byl stánek postavený načerno. „V době, kdy jsme začínali, jsme si vyřídili všechna patřičná povolení, ale v mezidobí se změnil stavební zákon. Provozovali jsme to jako mobilní zařízení, ale i na maringotky už začaly úřady vyžadovat stavební povolení," připomněl změnu pravidel.

I on se zkoušel odvolat, nakonec však svou snahu vzdal. „Pokusili jsme se i o dodatečné vydání stavebního povolení, to nám Stavební úřad v Podivíně zamítl. Respektujeme to," řekl Martinek. „Je škoda, že občerstvení odstranili. Lidem to u Janohradu bude scházet," dodal Polach.