V pondělí hodinu před polednem je opravdu všechno nachystáno. Milíř bude tentokrát zapalovat třináctiletá Eliška Dobnerová. „Zapaluji jej poprvé. Dostala jsem se k tomu přes svého dědečka, který je uhlíř," říká mladá slečna.

Milíř stavěli uhlíři u Staré hutě už posedmé. „Nejprve si musíme upravit místo, kde jej chceme postavit, což se nazývá plac. Uprostřed vztyčíme dřevěné tyčky, které tvoří komín, jenž prochází celým milířem. Okolo komínu začneme skládat dřevo do tvaru kupole. Potom to celé pokryjeme buď chvojím, trávou, nebo listím, aby nám hlína, která bude následovat, nepropadávala dovnitř do dřeva," popisuje uhlířský mistr Jiří Kadera z Přimdy, který je zároveň členem Evropského uhlířského spolku.

Pak už stačí jen zapálit. „Komínem, kterému se říká král, nasypeme do milíře žhavé uhlí a komín poté zaplníme drobně nasekaným dřívím," říká Kadera.

O milíř je ale potřeba se neustále starat. „Musíme do něj dělat otvory, kudy může odcházet dým. Podle jeho barvy potom poznáme, jestli už je uhlí vypálené. Z tohoto milíře bude tak šest až sedm kubíků uhlí. Bude trvat týden, než se vypálí," vypráví.

Koho zajímá tradiční výroba uhlí, může se po celý tento týden přijít ke Staré huti podívat.

V sobotu akce vyvrcholí při patnáctém ročníku Setkání ve střední části Moravského krasu. „Plánujeme ukázkovou tavbu železa v replice historické pece, kde použijeme právě vyrobené uhlí z milíře. Lidé uvidí také kovářské zpracování železa, mletí mouky a pečení chleba v rekonstrukci středověké pece, výrobu dehtu, odlévání barevných kovů tradiční metodou, ale také například řezbářství a textilní technologie z období raného středověku," popisuje program Ondřej Merta z Technického muzea v Brně, které akci ve Staré huti pořádá.

Příchozí se ale mohou těšit i na ukázky ze života starých Slovanů. „Tentokrát předvedeme slovanský pohřeb," říká Merta.

Program Setkání ve střední části Moravského krasu si lidé v sobotu užijí i jinde než u Staré huti. Dalším místem, kam mohou zavítat, je jeskyně Býčí skála. Tam návštěvníky čekají komentované prohlídky jinak nepřístupné jeskyně a od půl sedmé večer také koncert Ora Pro Nobis a Oldřicha Janoty.

Zájemci se v sobotu mohou výjimečně podívat i do jeskyně Stará Drátenická. Účastníky akce přivítá i jeskyně Výpustek.

K akci se připojí rovněž město Adamov, kde si lidé od devíti hodin ráno do pěti odpoledne prohlédnou kostel svaté Barbory a světelský oltář. „Dopravu mezi jednotlivými místy, která se k akci připojí, bude zajišťovat historický autobus ze sbírek Technického muzea v Brně. I to bude určitě pro účastníky akce zajímavý zážitek," doplnil Merta s tím, že začátek programu je naplánovaný na devět hodin ráno.