NOVÉ HRANICE. Ohraničení chráněné krajinné oblasti je podle Štefky staré právě šedesát let. Na některých místech není jisté, kudy hranice vede. „V současnosti jednáme s Ministerstvem životního prostředí o novém vyhlášení chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Řada podzemních lokalit je mnohem lépe zmapována než v minulosti, a vede jinudy, než se myslelo a je potřeba na to reagovat," uvedl Štefka.

OCHRANNÉ ZÓNY. V současnosti jsou v krasu tři zóny s různým stupněm ochrany. K ní v budoucnu přibude i čtvrtá. „Zastavitelná území obcí přejdou právě do čtvrté zóny. Dojde k jedné zásadní změně. Dosud muselo každému stavebnímu povolení v chráněné krajinné oblasti předcházet naše závazné stanovisko. Ve velké většině případů se však jednalo o stavební úpravy, které neměly zásadní vliv na ochranu přírody a byly pro nás zbytečnou administrativní prací navíc. Nyní podobné případy bude řešit jen stavební úřad," upřesnil Štefka s tím, že nové zóny budou hotové do dvou až tří let.

POLE VERSUS PASTVINY. Podzemí kromě odpadních vod také léta znečišťují hnojiva zemědělců. S novými ochrannými zónami souvisejí i pozemkové úpravy, na jejich přípravě nyní pracují zástupci ochránců přírody, zemědělců a obcí. V současnosti se týkají obcí Vilémovice a Ostrova u Macochy. V této oblasti totiž pod ornou půdou vede část unikátního podzemního systému Amatérské jeskyně. „Se zemědělci máme korektní vztahy. Nejsme na válečné stezce. Nechceme nic násilně prosazovat. Hledáme společnou cestu, přijatelnou pro obě strany uvedl," řekl Stanislav Koukal z Agentury ochrany přírody a krajiny. Z části orné půdy by podle představ ochranářů v této lokalitě měly být pastviny. Ztráty zemědělců mají pokrýt dotace.

STRUSKA V PODZEMÍ. V Rudickém propadání leží tuny strusky. Pozůstatek tavby ze Salmovy huti. A ta už dlouhá léta znečišťuje podzemní vody. Do podzimu vypracují ochránci přírody projekt na stavbu hrázek na tamním potoce a odtěžení části strusky. „Nedávno jsme nechali udělat první průzkum. Chceme přesně zjistit, jaké množství strusky se tam nachází. To je základ. Dosud jsme vycházeli jen z odhadů," řekl Leoš Štefka.

DOHLED NA POŘÁDEK. Dodržování pořádku v Moravském krasu na hůře přístupných místech nyní monitorují policisté s novými terénními vozy a také čtyřkolkou. „Vytipovali jsme si místa, kde by mohly být problémy. S lesníky a zástupci rezervace máme dohodu, že se bez omezení dostaneme i na zavřené nepřístupné cesty. V současnosti v krasu není problém až tak s motoristy jako spíše s neukázněnými turisty," řekl vedoucí obvodního oddělení blanenské policie Martin Dohnalík. Místa, kde se v krasu dříve hromadil odpad, nyní nově monitorují také fotopasti.