Podle znojemského odboru životního prostředí tak obec vyšla vstříc orgánu ochrany přírody. „Protože nebylo možné stavbu bývalého rybníka dodatečně legalizovat a dojít shody mezi obcí a soukromým zemědělcem kvůli sporu o část pozemků, našli jsme toto řešení. Zůstane tak zachovaná alespoň drobná vodní plocha, která bude oddělena od Radnického rybníka a bude výhradně na pozemcích obce," uvedl referent vodoprávního oddělení odboru Vladan Kopecký.

Dokument, který mokřad popisuje, zveřejnili krajští úředníci. „Tůň bude hloubená s proměnlivou hloubkou vody. Ta bude kolísat mezi metrem až metrem a půl. Břehy budou ploché a pozvolné, opevněné výhradně vegetací. Doprovodné porosty zde nebudou, protože chceme zachovat maximální sluneční svit na vodní plochu," napsal v rámci posuzování vlivů na životní prostředí Jiří Hájek, který vede odbor životního prostředí na krajském úřadu.

Bagr, který připravuje dno a okolí mokřadu, je možné v Rozkoši vidět v těchto dnech. Obec na stavbu získala dotaci. „Celková hodnota prací je asi dvě stě tisíc korun, které půjdou z obecní kasy, část ale pokryje dotace. Chceme tak zachránit ekosystém," konstatovala starostka Rozkoše Jarmila Zelníčková.

Jak chce obec vyřešit letité spory o pozemky se soukromým zemědělcem Pavlem Plíškem, starostka odmítla komentovat.

Syn zemědělce ovšem s postupem obce spokojený není a tvrdí, že jejich boj za vyřešení sporů o pozemky nekončí. „Nejde jen o pozemky. Mrzí nás, že se s námi obec už dávno nevyrovnala, jak jsme požadovali. Chtěli jsme náhradu za pozemky v hodnotě asi sto až sto padesát tisíc korun. To nám nedali a namísto toho nyní budují za větší peníze mokřad. To myslím není dobré hospodaření s penězi daňových poplatníků," naznačil Petr Plíšek.

Jak dodal, chtěli by Plíškovi v budoucnosti vybudovat na svých pozemcích i rybník.

Nové vodní plochy vznikly nedávno pod hřbitovem v Suchohrdlech u Znojma. Vznikla tam soustava tří vodních ploch za sebou. První vodní plochou po směru toku tamního potoka je tůň, která má sloužit pro obojživelníky a další vodní živočichy. Na ni navazuje mokřad, který má fungovat jako určitá filtrace, tedy pro usazování sedimentů.

Poslední vodní nádrž nabídne už vodu čistou. Stavební akce nazvaná Biocentrum s vodní plochou Pod Hájkem přišla na zhruba 6,3 milionu korun. Samotná obec se pak z rozpočtu podílela půldruhým milionem korun. „Tyto mokřady s rybníkem budou sloužit k optimalizaci vodního režimu krajiny. Budeme mít cenný ekosystém s vhodnými podmínkami pro rozvoj specifických organismů. Navíc tím zvýšíme zadržení vody v krajině," přiblížil již dříve starosta Suchohrdel Pavel Mrňa.

Mokřad v Rozkoši má vzniknout na ploše sedm set metrů čtverečních. Podle stavebního úřadu v Jevišovicích je stavba v souladu s územním plánem Rozkoše.