V pořadí již třetí setkání připravil ženský sbor z Moravské Nové Vsi. „Tuto akci neděláme pravidelně každý rok. Poprvé jsme ji uspořádaly, když náš sbor slavil pět let, potom při desetiletém výročí a teď jsme to do těch patnácti let nevydržely. Slavíme je až za rok. Setkáváme se tady jen ženské sbory. Říkaly jsme si, že těch mužských už bylo dost a také jsme se chtěly ukázat," říká vedoucí sboru Jaroslava Sečkářová.

Krojované nevěsty

Kromě opravdu velmi pěkně vypadajících sladkých zákusků zdobí místnost i staré fotografie svatebních krojů a krojových svateb. I ze čtyřicátých let. Právě to je letošním překvapením.

Po odzpívaných písních se na pódiu představují tři dívky v roli nevěst, každá v jiném svatebním kroji z Podluží. Vysvětlují mi, čím se svatební oděv vyznačuje. „Já mám na sobě lanžhotskou šatku, černě vyšívanou. Je to vlastně nejstarší typ krojové šatky dochovaný na Podluží. Mám ho zděděný po matce. Svatební kroje jsou oproti jiným takové honosnější a náš lanžhotský se vyznačuje speciálním čepcem, který mám na hlavě," vypráví Sylvie Markovičová z Lanžhota.

Druhá z dívek Svatava Kubecová je nastrojená do kroje z Dolních Bojanovic. „U nás je typický ozdobný věnec," vysvětluje.

Sál se plní návštěvníky. Zbývá jen uvázat šátky a provést poslední úpravy, aby to na pódiu všem slušelo. O to se stará Hruščanka Horká. „Jezdím sem pravidelně. Ty kroje jsem vyšívala já. Dokonce jsem tady i na jedné fotografii," ukazuje na nástěnku.

Na pódiu se postupně střídá domácí sbor s dětským souborem Jatelinka, který si připravil vystoupení Komáři se ženili. „Chtěli jsme si nechystat něco tematického, takže naše starší děti tady předvedou komáří svatbu," usmívá se vedoucí Jatelinky Vladislava Časná.

Sokolovnou zní i hlasy žen z Dolních Bojanovic, Bukovan a Vnorov. O oživení se starají neoveští mužáci. Po vystoupení začíná očekávaný košt buchet. Že chutnají, o tom není pochyb. Stačí se podívat na tácy, které se rychle vyprazdňují.