Extrémně suchý listopad bez dešťových srážek dal zabrat jak vranovské přehradě, tak řekám na Znojemsku. Povodí Moravy muselo situaci s vodou korigovat tak, aby v řekách nemuselo vyhlásit stupeň sucha. Letošní listopad hodnotí jako jeden z nejsušších za několik posledních desítek let Český hydrometeorologický ústav. Rybáři tak mělká koryta řek ani nepamatují.

„Hladina vranovské přehrady je nízká jednak kvůli suchému počasí ale hlavně proto, že po celý rok dopouštíme řeku Dyji. Díky přehradě jsme nemuseli až na jednu malou výjimku vyhlašovat hranici sucha. I když hladiny v nádržích klesly, není situace v zásobování pitnou ani průmyslovou vodou nijak kritická. V nejbližších měsících žádné omezování odběrů nehrozí,“ konstatovala tisková mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Hladina vody ve vranovské přehradě je skoro o pět metrů níž, než je normál. „Aktuální stav je dvaaosmdesát milionů kubíků vody. Spoléháme na to, že opět naprší, napadne sníh a prázdný prostor se zaplní. Kdyby tento stav přetrvával i příští rok, to už bychom řešili jako veliký problém,“ doplnila mluvčí.

Komplikace kvůli úbytku vody řešil i provozovatel lodní dopravy na vranovské přehradě. „Vzhledem k tomu, že letos padla voda hodně rychle, musely obě naše lodě zůstat na vodě. Jsou u hráze, kde jsou pod stálým dohledem. Musíme určitě udělat opatření proti tomu, aby na hladině nezamrzly. Vzduch z kompresoru, který kolem nich proudí, zamrznutí zabrání. Ještě se nám nestalo, že by lodě na hladině zamrzly,“ řekl provozovatel Jiří Čurda.

Vody je méně i v přehradě ve Výrovicích. „Aktuálně je na této přehradě hladina nižší asi o dva a půl metru,“ upřesnila Slámová.

Rybám to nesvědčí

Kriticky málo vody je i v řekách. V Dyji je současný průtok přes dva a půl tisíce litrů vody za sekundu, normálně je to zhruba čtyřikrát tolik. „Řeka Jevišovka na tom není o moc lépe. Běžný stav je průtok devět set litrů za sekundu a momentálně teče třetina,“ spočítala mluvčí.

Suché počasí a málo vody v řekách způsobilo starosti i rybářům. „Rybám málo vody nesvědčí. Ztrácejí své přirozené prostředí a také schopnost ubránit se útoku predátorů. To se týká například kormoránů, kteří se tu opět brzy objeví. Letos je stav vody v Dyji opravdu katastrofický. Nejhorší je to v oblasti Valtrovice, Krhovice a Strachotice, kde je v průměru deset až dvacet centimetrů vody,“ řekl zástupce hlavního hospodáře Moravského rybářského svazu Josef Hradecký.

Suché počasí zlomil včerejší den, kdy se opět spustil déšť. Podle meteorologů se suché počasí z listopadu již nebude v prosinci opakovat. „Do konce měsíce prosince bude počasí proměnlivé a srážky se dají očekávat. Přibližně od dvaadvacátého či třiadvacátého prosince se opět oteplí. V Jihomoravském kraji se teplota bude pohybovat od třech do šesti stupňů,“ zakončil meteorolog z Českého hydrometeorologického ústavu Peter Hruška.