Blanensku se podle jednatele okresního výboru Českého svazu včelařů Blansko Josefa Hanušky vyhnuly velké úhyny včel přes zimu. „Postihly deset až dvanáct procent včelstev, což je na hranici normy. V některých oblastech republiky zaznamenali až osmdesátiprocentní úhyny," vylíčil Hanuška.

Příčin je několik. Jednou z nich je infekční onemocnění zvané varoáza, které způsobuje roztoč Varroa destructor. „Na Blanensku máme zavedené organizované celookresní léčení a většina včelařů ho dodržuje. I proto zde nebyly úhyny včelstev tak vysoké. Zda včely přes zimu přežijí, ale záleží například také na tom, jak je včelstvo vitální. Loni v létě bylo sucho a nebylo moc pylu. Včely tak měly málo potravy, což je oslabilo," vysvětlil Hanuška.

Přestože Blanensko pohroma v podobě vysokých úhynů včelstev přes zimu nepotkala, medu přebytek letos pravděpodobně nebude. „Příroda se probouzí tak o dva týdny dříve, než tomu bylo v minulosti. Kdo stihl připravit včelstva, aby mohly včely začít včas opylovat, tak si nyní množství jarního květového medu pochvaluje. Kdo ne, bude ho mít méně," řekl Hanuška.

Podle něj ale letos poprvé po čtyřech letech bude na Blanensku i lesní med. „Mám informace od ostatních včelařů, že už se objevuje. Nabídka medu tak bude pestřejší," pochvaluje si Hanuška.

Zároveň však upozornil i na výskyt takzvaného cementového medu. „Je to lesní med z medovice, která obsahuje velké množství sacharidu melecitózy. Ta velmi rychle krystalizuje, a pokud tento med včelař nestihne vytočit do tří či čtyř dnů, tak v plástvích zatuhne a nedá se zpracovat," vysvětlil Hanuška.

Ceny medu podle něj budou hodně individuální. „Po uplynulých dvou letech, které byly hodně slabé, nemají včelaři zásoby. A ani letos nebude medu přebytek. S cenami se tak moc hýbat nejspíš nebude. Odhaduji, že se bude pohybovat mezi sto třiceti a sto padesáti korunami za kilo," vyčíslil Hanuška s tím, že v tomto období už včely sbírají nektar a medovici z lesa.

„Řepky jsou odkvetlé, takže teď sbírají nektar z malin a medovici. To potrvá ještě do příštího měsíce. Kolik medu ale nakonec letos bude, to se ještě uvidí. Hodně záleží na počasí, jestli například ještě nepřijdou sucha," dodal Hanuška.

V těchto dnech začíná vytáčet med jeden z největších chovatelů včel na Blanensku Miroslav Mašek. „S květovým to vypadá lépe než loni, ale obecně všichni mají medu málo. Jakmile totiž odkvetou řepky, tak je skoro po medu. Žádné jiné medonosné rostliny se tady bohužel ve velkém nepěstují," řekl Mašek, který má v okolí Vážan asi sto padesát včelstev.

Do vytáčení se v nejbližších dnech pustí také předseda boskovických včelařů Kamil Mazal. „Kolik budu mít medu, to zatím říci nedokážu. Od ostatních včelařů ale vím, že mají i nějaký lesní," dodal Mazal.