„Máme za sebou několik kol jednání. První výsledek skončil pětinásobným převisem poptávky, předpokládáme volné zdroje na příštích pět let na zhruba 125 milionech korun, požadavky ze strany jednotlivých odborů byly ale někde kolem 650 milionů korun. Je tak jasné, že na všechno mít nebudeme. Něco jsme museli seškrtat. Materiál je nyní v jednotlivých politických klubech, odkud se k nám mají v těchto dnech vrátit další návrhy střednědobého výhledu města," prohlásil starosta Vyškova Karel Goldemund.

V přehledu tak radnice vymezí prioritní akce. Výhled na pět roků bude v dalších letech podle jeho slov pomůckou a vodítkem při tvorbě rozpočtů.

Město na tom není dobře, ani co se týče výběru sdílených daní. „Byť jsme rozpočet na letošní rok sestavovali ještě skeptičtěji, než byly předpovědi ministerstva financí, tak jsme meziročně v tuto chvíli osm milionů osm set tisíc korun v mínusu. Předpoklad je takový, že budeme atakovat hranici deseti milionů nevybraných předpokládaných daní," vypočítal.

Město si naopak pomůže o miliony korun díky rozpočtovému určení daní. Vyškovu má v příštím roce pomoct až pětadvacet milionů korun, suma však bude nižší. „Částka je to pěkná, ale už nyní víme, že to je výsledek, který je nemožný. Počítáme s částkou pod dvaceti miliony, čísla ale budeme znát až na jaře příštího roku," podotkl Goldemund.

Částka bude podle mluvčí vyškovské radnice Dany Ryšánkové nižší, protože stát chce městům ubrat peníze jinde. Třeba ve školství. „Jsou to citelné ztráty, příjmy z daní jsou velmi silnou stránkou pro rozpočet," poznamenala Ryšánková.

I když k naplňování rozpočtu Vyškova nedochází, místostarosta Roman Celý se snaží najít i něco pozitivního. „Tím, že město není zadlužené a získali jsme příjmy z prodeje bytových jednotek, tak se život nezastavil, dál investujeme a další peníze na rozvoj města určitě najdeme," řekl Celý.