Vše začalo revizí paleontologických sbírek Přírodovědecké fakulty, při které pomáhali studenti. „Tehdejší spolužáci Jakub Březina a Michal Matějka se zmínili, že narazili na zvláštní zub," řekl Deníku Rovnost Madzia. Na štítku byl německý nápis, podle kterého šlo o zub mořského příbuzného krokodýlů teleosaura. Vzorek byl nejspíš původně ve sbírkách Německé techniky v Brně, která zanikla v roce 1945.

Mladého badatele nejdříve trochu zmátlo to, že zub byl nalezený v hornině, která v té době ležela na dně moře. Druhohorní dinosauři žili ale jen na souši. To nejspíš způsobilo původní chybné zařazení.

Zub se našel na lokalitě Švédské šance v brněnské Slatině. Většinu území tehdy pokrývalo mělké moře. „Dinosaurus mohl spadnout do vody a utopit se. Jeho kosti pak mohl proud poponést," uvedla jedno z možných vysvětlení vedoucí Madziovy bakalářské práce Nela Doláková. Některá zvířata uměla trochu plavat a mohla se přesouvat z ostrovu na ostrov. „Pravděpodobnější se mi zdá spíš první varianta," myslí si Doláková.

Rekonstrukce podoby dinosaura skupiny Tetanurae.

Později se student k zubu vrátil. „Rozhodl jsem se, že zjistím, kterému obratlovci patřil. Takže důvodem jeho studia byla moje zvědavost," vysvětlil Madzia. Podařilo se mu určit, že zub dlouhý téměř pět centimetrů, patřil dinosaurovi ze skupiny Tetanurae. Ten žil přibližně před 160 miliony let. „Tito dominantní masožravci představovali vrchol tehdejšího potravinového řetězce na souši," poznamenal badatel.

Tetanuři byli v Evropě v době jury velmi rozšíření. Přesto až do teď neexistoval přesvědčivý důkaz výskytu jurských suchozemských dinosaurů v Česku.

Zájemci si už brzy unikátní zub prohlédnou v muzeu. Přírodovědecká fakulta totiž plánuje ve spolupráci s Mendlovým muzeem zpřístupnit část svých sbírek. „Během pár týdnů se dohodneme na koncepci. Za několik měsíců by mohla být hotová základní část expozice," uvedl ředitel Ústavu geologických věd Přírodovědecké fakulty Josef Zeman.

Dinosaurus Tetanurae

- první doložený dravý dinosaurus v České republice, patří do skupiny Tetanurae

- zub objevili ve Slatině v Brně

- tito dinosauři žili v pozdní juře před zhruba 160 miliony let

- chodili po zadních končetinách, přední končetiny byly zkrácené se třemi prsty, měli dlouhý a silný ocas, jejich délka byla čtyři až šest metrů