Téměř sto padesát svítidel veřejného osvětlení vymění do listopadu ve Velkých Pavlovicích. Náklady přijdou na dva miliony čtyři sta tisíc korun, zhruba polovinu částky pokryje dotace. „Ta je podmíněná úsporou elektrické energie, je tedy určená hlavně na svítidla. Po jejich výměně bychom měli snížit spotřebu o pětasedmdesát procent. Navíc by nová světla neměla být poruchová," řekl velkopavlovický místostarosta Petr Hasil.

Obnova se zatím týká asi třetiny městského veřejného osvětlení. To je už více než pětatřicet let staré. Výměna zbylé části svítidel zatím v plánu není. „Bude záležet na tom, jestli v budoucnu vyhlásí podobnou dotaci a zda případně uspějeme s žádostí. Osobně jsem velmi zvědavý, jak se změna osvědčí. Přece jen LED svítidla září úplně jinak než ta stávající, klasická. A některým lidem se to nemusí líbit," připustil Hasil.

Na modernizaci veřejného osvětlení se znovu chystají také v Břeclavi. Obnovu veřejného osvětlení plánovalo i předchozí vedení okresního města, ale soutěž pak zrušilo. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil následně radnici milionovou pokutu za neuchování dokumentace k soutěži. Ta přitom existuje.

Celá záležitost skončila u soudu. „Nyní aktualizujeme původní záměr. Ten poslouží pro projektování. Do měsíce nám odborníci změří kvalitu osvětlení ve všech ulicích v Břeclavi. Projektant pak spočítá, jakou bude mít nové osvětlení podobu," přiblížil břeclavský místostarosta Jaroslav Válka.

Výměna světel se má týkat celé Břeclavi. Uskuteční se ve čtyřech až pěti etapách. „K obměně osvětlení by mělo dojít podle důležitosti silnice. První tedy bude na řadě I/55. Počítáme, že náklady by mohly být kolem padesáti šedesáti milionů korun, ale přesný propočet zatím nemáme," sdělil místostarosta.

Vzorem je pro Břeclav polský Andrychów. „Chceme jít do LED technologií. Každý světelný tok by byl samostatně ovládaný, abychom měli možnost zvýšit a snížit intenzitu svícení," doplnil Válka.

Světla dostávají novou podobu také v jiných obcích regionu. Čtyři sta tisíc korun stála výměna veřejného osvětlení na Kopečcích ve Vranovicích. „Byla to už poslední lokalita. Veřejné osvětlení u nás nyní funguje na solidní úrovni," vzkázal starosta Jan Helikar.