„Start je od devíti hodin do půl jedenácté buď z Břeclavi u nádraží, nebo v Turistickém informačním centru v Mikulčicích. Cyklisté mohou vyrazit oběma směry a zamíří k nejvýznamnějším sídlům Velkomoravské říše, tedy ke Slovanskému hradišti v Mikulčicích a na Pohansko na Břeclavsku," uvedl projektový manažer Velkomoravských stezek Petr Hynek.

Ke slavnostnímu otevření stezky je připravený i program věnovaný především bratrům ze Soluně. Na Pohansku to bude Cyrilometodějský den spojený s ukázkami šermířského divadla Zubří, středověkou hudbou Bakchus nebo doprovodným táborem starých Slovanů.

Na programu se podílí také Městské muzeum a galerie Břeclav. Jako vyvrcholení celoročního připomínání výročí příchodu věrozvěstů připravilo jedinečnou výstavu Velkomoravských šperků nalezených na Pohansku. „Celkem jde o dvě desítky zlatých a stříbrných šperků z druhé poloviny devátého století. Vystavené náušnice, gombíky, prsten či nákončí dokládají vysokou hmotnou kulturu důležité historické etapy našich dějin," pozvala na výstavu ředitelka břeclavského muzea Alena Káňová. Výstava začne v hlavním sále zámečku Pohansko již ve středu.

V Mikulčicích nabídne Památník Velké Moravy speciální Slovanský program. K ochutnání bude víno, koláčky, uzeniny i vinný dort. „Nejede se na čas, smyslem je užít si celou trasu, dozvědět se něco zajímavého o Velké Moravě, pobavit se a společně oslavit začátek prázdnin na kole," zdůraznil Hynek.

Program si připravilo také Slovanské hradiště. Kromě výstavy obrazů mikulčického malíře Pavla Vavryse, která ukazuje výběr z obrazů malovaných v letech 2010 2013 se vztahem k jeho rodné obci, na návštěvníky čekají také ukázky Velkomoravského ležení. „Kmenový svaz Styrke představí dobový život Moravanů a dalších skupin, jako jsou Slované nebo Vikingové. Na odpoledne připravujeme po celé tři dny různé soutěže pro děti. Pro dospělé jsme domluvili koncert skupiny Countrio a návštěvníci mohou samozřejmě zajít i na prohlídku," informuje vedoucí Slovanského hradiště v Mikulčicích František Synek.

Více informací včetně mapy najdou zájemci na webu www.lichtenstejnske-stezky.cz.