Houbové onemocnění vypadá na listech jako mouka. Na hroznech připomíná námrazu. Moučnatku, jak se nemoci také říká, už zaznamenal také Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. „Převážně v minulém týdnu jsme zjistili významné výskyty choroby na více lokalitách v okresech Hodonín, Břeclav a Znojmo. Intenzita výskytu infekce závisí na odrůdě, stanovišti, zvoleném systému ochrany a intervalu ošetření. Momentálně stále trvá období nejvyšší citlivosti mladých hroznů k infekci," informovala inspektorka oblastního odboru Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu v Brně Eliška Kopřivová.

Proti padlí bojují vinaři například v Blatnici pod Svatým Antonínkem. „Letos jsme stříkali už čtyřikrát. Objevují se první náznaky, ale napomohl nám déšť, který smyl spóry oidia. Uvidíme, zatím se to drží," sdělil starosta Blatnice pod Svatým Antonínkem Vladimír Hanák. A doplnil, že blatničtí vinaři už letos řešili problémy s housenkami, které jim ožraly očka, a se zvěří. Hlavně srnčí, která si na révě pochutnávala.

To do vinic žádovického vinaře Štěpána Maňáka chodí na přilepšenou zajíci. „V sadu jich mám kolem patnácti, snad neudělají příliš velké škody, i když mladé výhonky okusují. Starosti nám ale přidělaly housenky, a to ve staré vinici v Kostelci. Je zatravněná, takže tam jsme relativně velké škody měli, hlavně na Rulandě bílé. Muškát moravský nepostihly skoro vůbec," poukázal vinař.

Také ten už letos stihl připravit dvě várky postřiků proti padlí. Díky tomu, že rostliny ošetřil před květem i po něm, se zatím útoku houby nebojí. „Stříkat budeme ještě v příštím týdnu. Slyšel jsem, že už si někteří vinaři stěžují, my ale zatím problémy neřešíme. Možná i díky tomu, že nepěstujeme Modrý Portugal. Právě na něm se okolním vinařům padlí objevilo," poukázal Maňák. Ten se však nyní obává toho, aby se nevyskytlo další onemocnění, a to peronospora. „Po velkých vedrech a suchu přišly deště, které této chorobě čili plísni révové nahrávají," upozornil Maňák.

Jak nedávno uvedl ekonom Tomáš Menšík, jestli se odrazí napadení hroznů padlím na ceně vína, ukáže sklizeň. Pokud totiž bude výskyt padlí pouze lokální, cena zůstane pravděpodobně stejná. „Pokud budou zasažená všechna vinařství, mohou ke zdražení přistoupit," vysvětlil Menšík a doplnil, že o případném zdražování rozhodnou také ceny vín dovážených ze zahraničí. Právě k těm se totiž mohou lidé kvůli vyšší ceně českých a moravských vín přiklonit.