Minulý rok sklidil dva a půl tuny sladkých plodů, ze kterých vylisoval osmnáct set litrů, což bylo podle něj málo. Tento rok má ve vinohradě o jednu až dvě třetiny více hroznů na jednu hlavu než loni. Očekává proto letos lepší vinobraní. „Kvůli tomu, že není dostatek vláhy, jsou bobulky menší a nemají v sobě tolik šťávy. Takže se jí může míň vylisovat. Na druhou stranu by ale měly být sladší, protože v nich bude více koncentrovaný cukr," nabídl svůj odhad Holešinský.
S prognózou částečně souhlasí i vedoucí provozu vinic blatnického vinařství Blatel Jan Grabec. „Úroda zatím vypadá dobře, hrozny jsou zdravé. Ale kvůli suchu nezaměkají, takže budeme sklízet později. Dobře jsou na tom vinaři, kteří mají udělaný závlahový systém, ale těch tady není moc," řekl Grabec a dodal, že pro víno by teď bylo ideální, kdyby přes den svítilo slunce a bylo teplo a v noci trochu zapršelo, aby se do hroznů dostalo trochu vody.
Podle výkonného ředitele Svazu vinařů ČR Martina Půčka z Lužic se o úrodě rozhodne v následujících týdnech. „Zatím je kvalita hroznů vynikající. Pokud ale v následujících týdnech nenaprší, sníží se úroda o třicet až čtyřicet procent kvůli tomu, že v hroznech nebude žádná voda ani cukr. Pokud naopak naprší moc, tak to bude také problém," zamyslel se Půček.
odrudy vínaodolné
Frankovka
Hibernal
Polaris
náchylnější
Veltlínské zelené
Modrý Portugal
Starší vinohrady snáší sucho ještě relativně dobře díky hlubokým kořenům. Letos vysázené vinohrady jsou na tom ale hůř. „Nemají tak hlubokou ani rozvětvenou kořenovou základnu. Takže v některých případech se už u nich sucho projevuje tak, že shazují listy. Tyto mladé hlavy je třeba každý den zalévat," poradil předseda hodonínské agrární komory Petr Chaloupka.
Vinaře sužují problémy každý rok, ať se jedná o nemoci, nepřízeň počasí nebo zvěř. Na jaře si na mladé pupeny chodí pochutnávat srnky, na hrozny potom bažanti nebo špačci. Ani výkyvy počasí nejsou pro vinnou révu optimální. Počasí totiž výrazně rozhoduje o kvalitě hroznů. Pokud příliš prší, začne napadat hrozny šedá plíseň.
Také kroupy mohou za chvilku výrazně zredukovat úrodu. V tomto případě velmi záleží na odrůdě vína. „Bylo to poznat při nedávném krupobití. Například Frankovka má silnou slupku, u ní byly bobule neporušené. Na druhé straně Veltlínské zelené popadalo hodně. Mezi obecně odolnější vína patří Hibernal nebo Solaris, ty se nemusí tolikrát stříkat. Naopak Modrý Portugal je náchylný k nemocím, například k oidiu. Odrůdy, kterým se v okolí Mutěnic daří nejvíc, je Neuburgské a Ryzlink vlašský," vysvětlil Holešinský.
Dalším problémem bývá hmyz, který při honbě za potravou porušuje slupky hroznů. To může opět vést k obávané plísni. Letos dělají škodu hlavně vosy, kterých je daleko více než minulý rok. Obecně je ale zatím předpověď na tento rok dobrá. „Vinná réva neutrpěla žádnými zimními ani jarními mrazy. Až na některé výjimky byly letos někdy postřiky zbytečné, protože je velmi malý tlak nemocí. Všechno se teď točí kolem vody. Nesmí začít příliš pršet," dodal předseda agrární komory.
MICHAELA HAVLÍČKOVÁ