Teploty, únava, bolest hlavy a svalů nicméně momentálně trápí i tisíce lidí z Vyškovska. A okresní nemocnice na to reaguje. „Do odvolání jsme zakázali návštěvy na všech třech odděleních interny. O zákazu jsme rozhodli na základě výrazného nárůstu respiračních infekcí," potvrdila náměstkyně pro zdravotní péči vyškovské nemocnice Marie Pojezná.

Zatímco zákaz platí od pátku, od pondělí se příbuzní pacientů nepodívají ani na oddělení dlouhodobě nemocných.

O uzavření dalších oddělení se podle ní může rozhodnout v řádech hodin. „Virózy se točí i mezi nemocničním personálem. Nemocnost však neovlivňuje péči o pacienty, je to takový běžný stav," zhodnotila Pojezná.

Doporučení zrušení

Chřipka nebo různé typy viróz v regionu v minulém týdnu postihly o dvacet procent víc lidí než v tom předchozím. Nemocnost dosáhla dvou tisíc na sto tisíc obyvatel. „Čímž se Vyškovsko nachází na hranici chřipkové epidemie. V nejbližší době zřejmě doporučíme zdravotnickým zařízením, aby zvážili zrušení návštěv," uvedla vedoucí epidemiologické skupiny krajské hygieny Renata Ciupek s tím, že nemocných s chřipkou je stále víc. V kraji je pak nakažených 2274 lidí na sto tisíc obyvatel.

Není mezi nimi ovšem Zdeňka Pavezková z Vyškova. „Naštěstí se chřipka zatím vyhýbá mně i mým příbuzným a známým. Před časem jsem měla potíže s průduškami a brala jsem antibiotika, takže to může u mě hrát roli v tom, že jsem tak trochu imunní," podotkla Pavezková.

Chřipka si navíc nevybírá, postihuje všechny věkové skupiny. Podle praktického lékaře Oldřicha Macháče z vyškovské nemocnice je v současné době počet pacientů s příznaky chřipky o poznání větší než ve stejném období před rokem. „V čekárně sedí výrazně víc lidí s příznaky chřipky, tedy s teplotou, kašlem, celkovou nevolností. Jde o nejrůznější věkové skupiny," zmínil Macháč.

Na očkování proti chřipce už je pozdě. Zájemci by riskovali, že vakcína nebude fungovat, protože se obranné látky nestihnou v těle očkovaného včas vytvořit.

Klid v posteli

Podle Macháče je nejlepší nechat se očkovat někdy v polovině podzimu. „Po propuknutí nemoci je nejpodstatnější kromě standardní léčby klid na lůžku a dostatečný přísun vitaminů," připomněl lékař.

O tom, že nemocnost na Vyškovsku roste, svědčí i návštěvnost lékáren. „Například počet vydaných antibiotik je určitě vyšší. Kolik pacientů k nám ale chodí vyloženě s chřipkou, nejde odhadnout. Doprovází jí bolesti kloubů, svalstva a hlavy. Proto pacientům doporučujeme léky, které tlumí bolestivost. Pro ty, které nemoc ještě nezasáhla, je ideální vyhýbat se velkému množství lidí. Což je ovšem pro zaměstnaného člověka těžké," připustila vedoucí jedné z vyškovských lékáren Miroslava Sabová. Lidé však můžou preventivně podpořit svou imunitu například koupí potravinových doplňků, které obsahují echinaceu, vitamín C nebo betaglukan.

Na ty sází třeba Alžběta Koláčková. Trápí jí zatím jen rýma. „I když také ta dokáže člověku pořádně otrávit den. Při ranních poradách v práci neustále vyrušuji smrkáním. Z plného nosu mě docela bolí i hlava, ale dá se to vydržet. Při představě, že bych musela ležet v horečkách v posteli, je to ještě výhra," řekla žena.