„Štve mě, když někde v Brně slušně požádám o vodu z kohoutku, a číšník se na mě překvapeně podívá. Mělo by být samozřejmostí, že ji restaurace nabízí," tvrdí studentka Barbora Janečková. Dodává, že jí většinou nabídnou jen balenou vodu. „Navíc pochybuju, že by byly lahve vratné. Nepotřebuji, aby byla voda z kohoutku zadarmo, ráda si za ni připlatím. Jen mi přijde zbytečné používat balenou vodu, když z kohoutku teče stejně kvalitní," upozornila Janečková.

Za pravdu jí dávají i hygienici. „Všechny podniky v Brně jsou napojené na veřejný vodovod. Mají proto nezávadnou pitnou vodu. Pokud někdo argumentuje, že vodu nenabízí, protože není kvalitní, pak je to hloupost," sdělila vedoucí odboru hygieny výživy a předmětů běžného užívání z krajské hygienické stanice Jana Laštovičková.

Na kvalitu pitné vody upozornila i Monika Vokálová z Ekologického institutu Veronica. „Voda v Brně splňuje všechny potřebné normy i ohledně obsahu dusičnanů a dalších látek," řekla Vokálová. Dodala, že balená voda je často méně kvalitní, protože není čerstvá. „V lahvích je totiž i několik týdnů," tvrdí.

Vodu z kohoutku nabízí hostům například restaurace La Bouchée. „Pokud o to zákazník požádá, není to pro nás problém," sdělil vrchní číšník Lukáš Pecen. Seznam restaurací nabízejících pitnou vodu najdou lidé například na portálu vodovoda.cz. Podniky tam hodnotí zákazníci.

Menší problém mají brněnské podniky s tím, aby hosté přišli se psem. Podle průzkumů odmítá psy méně než polovina restaurací či kaváren. „Se psy problém nemáme, pokud si je majitelé umí ohlídat. Vždy od nás dostanou vodu s miskou," sdělil například provozní Bistra Franz Radek Nozar.

Roste také počet podniků, ve kterých se hosté mohou připojit k wifi. „Za poslední rok přibylo v Brně třiadevadesát podniků," upozornil Jakub Šafránek z portálu Lunchtime.cz.

Na nekuřácké podniky se prozměnu zaměřuje Kancelář Brno – zdravé město. Vstříc nekuřákům vychází dvaašedesát brněnských podniků. Které to jsou, se lidé mohou dozvědět přímo na stránkách města Brna. „Všechny tyto restaurace a kavárny musí mít celý vnitřní prostor zcela nekuřácký. Majitelé někdy chtějí, abychom je do seznamu zařadili, i když mají jen vyhrazený třeba salonek pro nekuřáky a argumentují dobrou klimatizací. Takové ale na seznam nepřidáme," upozornila vedoucí Kanceláře Brno – zdravé město Ivana Draholová.

Seznam zveřejněný na stránkách města je aktuální. „Podniky tam přidáváme postupně podle toho, jak se nám hlásí. Zkontrolujeme, zda je vše v pořádku a pak je přidáme na seznam," vysvětlila Draholová princip přidávání podniků do Sítě nekuřáckých restaurací, který funguje už tři roky.

Na nedostatek hostů si nekuřácké podniky nestěžují. „Jako nekuřácká restaurace fungujeme šest let, od té doby co máme dětský koutek. Mezi hosty jsou často ženy na mateřské nebo nastávající maminky. Zákaz kouření v přítomnosti dětí je pro nás automatická věc. Někdy přijdou i kuřáci, ale jsou se zákazem smíření a nemají problém vyjít si zapálit ven," popsala provozní Restaurace Aura Ivona Partyková.