Je sobota po desáté ráno a na kučerovské střelnici Na Pískách nastupují všechny jednotky, které přítomným divákům předvedou své umění. „Přijely historické skupiny, které reprezentují jednotky, které se účastnily druhé světové války, jako například horské myslivce nebo Rudou armádu. Nově se nám představují i vojáci z napoleonských válek, které reprezentuje spolek vojenské historie Bagration," uvádí místopředseda pořádajícího Klubu vojenské historie Kučerov Ivo Kadlec.

I současné hrozby

Dodává, že diváci budou svědky i ukázky ryze současných dějů. Účinkující jsou totiž i záchranáři, celní správa nebo hasiči. Z dodávky, kterou dorazili pracovníci celní správy, se ozývá štěkot. „Na programu je totiž i zásah psů, kteří jsou vycvičení k vyhledávání drog," připomíná Kadlec.

Na střelnici, která je důkladně obehnaná bezpečnostní páskou, se krátce po nástupu všech jednotek představují ty nejstarší. Do křížku se opět vrhnou ruští a francouzští vojáci, kteří se v nedalekém Slavkově u Brna střetli před dvěma sty lety.

A stejně tak jako tenkrát i nyní po mnoha výstřelech zůstávají na zemi ležet carští vojáci. Boj doprovází poučný komentář. „Selhání zbraně v té době nebylo nic neobvyklého. Kromě technické závady se často stávalo i to, že střelný prach zvlhnul a byl tak nepoužitelný. Při každém výstřelu byla možnost jedna ku čtyřem, že zbraň selže," vysvětluje komentátor do mikrofonu.

Pokud však bylo všechno v pořádku, dokázal dobře vycvičený voják vystřelit až třikrát do minuty, jak vysvětluje i člen spolku Bagration Jaroslav Vašík. „Představuji fusiliéra, což byl řadový voják nejčastěji nasazovaný do bitvy. Celkově ale naše dnešní seskupení představuje různé oddíly grande armeé, tedy Napoleonovy velké armády," říká fanoušek historie přezdívaný generál Jaryn.

Ve spolku působí už třináct let. „Chytlo mě to, když mě kamarádi vytáhli, abych se šel podívat na Bitvu tří císařů u Slavkova. Od té doby objíždím akce po celé Evropě. Příští rok se třeba chystáme do Belgie na dvou sté výročí bitvy u Waterloo," těší se Jaryn.

Jeho uniforma je ručně šitá a vyrobená z přírodních materiálů. Vlastně se tak v ničem neliší od těch někdejších. „Ano, je to náročný koníček, ale který dnes není? Když to člověka baví, klidně do toho investuje," odpovídá na očekávanou otázku.

Jeho snahu a investice proto leckterý návštěvník oceňuje. „Jsem z toho nadšený. Je důležité, aby se takhle lidem přibližovala a oživovala historie," myslí si návštěvník Milan Šána, který sám kdysi působil ve spolu Garda města Hradec Králové.

S postupujícím časem je na střelnici i mimo ni stále víc rušno. Méně hlučnou zato však táhlou střelbu ze samopalů prokládají ohlušující rány z mušket. Uši si zakrývá i pravděpodobně zvyklý carský voják, který půjčuje mušketu malému klukovi. „Program není jen o ukázkách. Každý si může i leccos vyzkoušet, ať už střelbu ze zbraní nebo hašení malého požáru," objasňuje Kadlec.

Nedaleko se dokonce provozuje i malý hazard. Klučina soutěží o odměnu v kostkách s vousatým napoleonským důstojníkem.

Každý rok jinak

První ročník akce byl věnovaný především právě těm nejmenším, na dnešním třetím ročníku si ale na své přijdou zájemci každého věku. „Od chvíle, co jsme se asi tři nebo čtyři nadšenci rozhodli vytvořit Klub vojenské historie Kučerov a pořádat tuto akci, se program stále mění a obohacuje. To se týká ukázek i účastníků. Uniformovaných je na střelnici letos určitě přes sto. To je jednou tolik, co loni. Techniky je také víc, než jsme předpokládali," vyzdvihuje Kadlec.

Že se bude konat i čtvrté setkání, je prakticky jisté. „Už dnes se domlouváme, co lidem ukážeme napřesrok. Přípravy vlastně začínají právě teď," usmívá se pořadatel.