„Při vjezdu do Vracova vypadá strašně. Čekárna je opuštěná asi tři roky, předtím v ní bylo květinářství. O budovu ani okolí se ale nikdo nestaral," uvedl starosta Jaromír Repík.

Vedení města plánuje do čekárny umístit železniční muzeum, které je prozatímně ve staré škole. V okolí plánuje vytvořit menší park, který má sloužit i k odpočinku.

Nové muzeum by chtěli zastupitelé otevřít na jaře příštího roku. Aby se tak mohlo stát, musí se budova i přilehlé pozemky předtím upravit. Pro tento účel se radnice rozhodla uvolnit několik desítek tisíc korun. „Uvažujeme o tom, že si možná potřebné opravy zvládneme udělat sami prostřednictvím našich veřejných prospěšných služeb," řekl Repík.

Opravy už v zimě?

Jednání o koupi okolních pozemků je ale úředně složitější. Část jich patří Českým drahám, část Správě železniční dopravní cesty. Pokud by ale formality vyřídili do konce tohoto roku, začali by Vracovští s opravami už v zimě. V objektu by upravili interiér a následně i jeho fasádu.

Na jaře by dodělali park. „Nepočítáme s velkou rekonstrukcí, ke které bychom potřebovali stavební povolení. Budova bude stejná, jen esteticky upravená. Termín otevření je těžké odhadnout, záleží na konkrétním jednání s Českými dráhami," vysvětlil starosta.

Případného konkurenta se zastupitelé při koupi čekárny nemuseli obávat, a to díky existenci předkupního práva. „Město má odsouhlasené vládním rozhodnutím přednostní právo, pokud dojde k využití pozemků nebo budov," dodal Repík.

MICHAELA HAVLÍČKOVÁ