Centrum se zaměří na výzkum, vývoj a aplikaci nejmodernějších stavebních materiálů. „Kromě toho také na vývoj konstrukcí a technologií nejen v oblasti stavebnictví, ale třeba i v dopravě," popsal ředitel centra AdMaS a prorektor Vysokého učení technického Petr Štěpánek.

Dodal, že unikátnost budov spočívá v použití nejmodernějších technologií při jejich stavbě. „Hlavním příkladem bude pavilon s označením P4, který bude mít nulovou spotřebu energie. To znamená, že nebude nutný například plyn nebo elektřina. Provozní energii totiž získáme z obnovitelných zdrojů. Ze slunce a ze země," vysvětlil Štěpánek.

 Centrum AdMaS v úterý odstartovalo stavbu nových unikátních pavilonů v areálu univerzitního kampusu školy Pod Palackého vrchem.

Práci najde v centru zhruba sedmdesát lidí. „Další pracovníky zaměstnáme postupem času," podotkl rektor školy Karel Rais, který si od projektu slibuje především propojení univerzity s praxí a také se zahraničím. „Chceme navázat spolupráci s univerzitami z celé Evropy," doplnil Rais.

Na stavbu areálu dostalo Vysoké učení technické dotaci z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Částka přesáhla osm set milionů korun. Z toho tři sta milionů korun zaplatí univerzita za přístrojové vybavení a tři sta sedm milionů za samotnou stavbu.

Tu dokončí stavební společnost Strabag, která je hlavním zhotovitelem zakázky, v červnu roku 2014.

Stavba areálu měla začít už před rokem. Pozdrželo ji však kompletní přepracovávání stavebního plánu. Jeden z pavilonů dokonce zůstane kvůli penězům pouze na papíře.