Křeslo uvolní 30. listopadu. „Měl jsem zhruba hodinu a půl na to, abych se rozhodl. Rozhodně jsem takový krok ze strany radnice neočekával, vůbec nic tomu nenasvědčovalo. Nadřízení mi nic nevytýkali, naopak na konci loňského roku jsem dostal pochvalu v podobě odměny," komentoval Brychta, který nyní situaci a to, jak dál pokračovat například vzhledem k tomu, že má odpracovaných desítky hodin přesčasů, řeší s právníkem.

Podle místostarosty Bučovic Michala Crháka, který má kulturu na starosti, se však jejich představy o fungování kulturních zařízení rozcházely a kvůli menším, ale zato opakovaným pochybením byly Brychtovi v pololetí i krácené odměny. „Situace dospěla do stavu, kdy jsme mu nabídli dohodu o jeho odchodu," sdělil Crhák s tím, že si i přesto Brychtovy dlouholeté práce pro město váží.

Jak ale končící šéf bučovické kultury naznačil, náhlé rozhodnutí ze strany města může souviset s tím, že jeho podřízený Josef Bouda je od loňského podzimu zároveň bučovickým opozičním zastupitelem a někomu může vadit kvůli svému vystupování proti politice současného vedení radnice. „Před pěti lety, kdy se poprvé schylovalo k tomu, že mě odvolají, protože jsem napadl výsledek voleb, kdy se do křesla starosty dostal Radovan Válek, pan Bouda řekl, že odejde se mnou. Během roku se tehdy situace uklidnila. Teď zřejmě doufají, že svůj slib splní," myslí si Brychta.

Bučovický starosta dohady vyvrací. „Jediným faktem je, že pan Brychta k 30. listopadu končí ve funkci vedoucího kulturních zařízení města, všechno ostatní jsou pouhé spekulace," prohlásil Válek. Crhák pak mluvil i o snaze celou věc zbytečně zpolitizovat.

Bouda však podle svých slov hodlá i nyní svého nadřízeného následovat. „Celou záležitost vnímám jako trest za svůj volební úspěch. Výpověď jsem ještě nepodal, probírám celou záležitost s právníky. Za tohoto stavu ale na pozici zkrátka zůstat nemůžu. A to už jsme měli rozjednané akce na příští rok včetně jubilejního desátého ročníku Ochotnického festivalu Miroslava Doležala," zmínil Bouda s tím, že funkci opozičního zastupitele hodlá dál důsledně plnit.

Ve městě se už prý podle jeho slov i spekuluje o případných nástupcích. „Místostarosta Crhák, jak jsem slyšel, veřejně po městě prohlašuje, že má místo po panu Brychtovi nachystané pro svou přítelkyni a údajně už mají náhradu i za mě," dodal.

To Crhák označuje za nesmysl. Jak zdůraznil, bude vypsané klasické výběrové řízení. „Věřím, že se v něm radě města podaří najít kvalitního nástupce pana Brychty, který posune kulturu v Bučovicích zase o něco dál," ujistil místostarosta.

Podle některých zastupitelů ale kultura v Bučovicích má na město své velikosti docela dobrou úroveň a nejsou si jistí, zda je skutečně potřeba něco měnit. Například Aleš Navrátil nemá informace o tom, že by si Bučované na práci kulturních zařízení stěžovali. „Co se týká konkrétně odchodu pana Brychty, nepřijde mi standardní, že k němu dochází bezprostředně poté, co skončil festival. Jako šéf vinařů Bučovicka nebo ředitel základní školy ve městě jsem pak nikdy neměl potíž domluvit se s nimi, nemůžu si na ně stěžovat. Rozhodně nepracovali špatně, kultura u nás funguje dobře. Myslím, že v Bučovicích jsou palčivější problémy, které je potřeba řešit," řekl Navrátil.