Za osm měsíců ubylo mezi podchodem pod hlavním nádražím a obchodním domem Tesco dvacet stánků. „U dalších čtrnácti nařídíme odstranění," dodala mluvčí Brna-středu Denisa Kapitančiková.

Jenže vyklízení některých obchodů se komplikuje. „U některých potrvá až do konce příštího roku," uvedl radní Brna-středu Svatopluk Bartík, který se v problému angažuje a už dříve místo označil za vřed Brna.

Prodejci se bouří a odvolávají se proti rozhodnutím stavebního úřadu. Třeba o budoucnosti stánku s kuřaty rozhodují úředníci už podruhé. „Vlastníci mohou podat dodatečnou žádost o povolení užívání stánků a vlastníci i správci pozemků se mohou proti odstranění staveb odvolat. Proto je těžké odhadnout, kdy bude prostor úplně vyklizený," vysvětlila Kapitančiková.

Právě stánek s kuřaty představuje typický problém, který musejí rozplétat úředníci. Část stánku má totiž povolení do roku 2033. „Při šetření minulý týden jsme ale přišli na to, že část stánku zasahuje tam, kam nemá," popsal problém radní. Vyjádření majitele stánku se redakci získat nepodařilo.

stánky v okolí brněnského nádraží
srpen 2015: Vedení Brna-středu se rozhodlo ukáznit trhovce, kteří měli vyložené zboží i před stánky. Nově je mohli vystavovat nanejvýš zavěšené na výloze. Později také vypověděli nájemní smlouvy sedmi stánkařům.
duben 2016: Po skončení nájemních smluv odešlo už dvaadvacet stánkařů, dalším deseti vypršela lhůta pro podání žádosti o změnu využívání stavby a stavební úřad chce nařídit odstranění. Čtyřem stánkařům končí nájemní smlouva v závěru letošního roku, poté musejí také odejít.

Stánkařům se vyhánění nelíbí. „Neumím si představit, kde si lidé nakoupí oblečení, když nebudou nakupovat u nás. Myslím, že pro naše zákazníky je oblečení v běžných obchodech příliš drahé," uvedla prodavačka, která nechtěla uvést své jméno. Podle ní je odstranění stánků hloupost.

Přesto zatím všichni stánkaři odešli dobrovolně. „Žádný stánek zatím nemuseli odtahovat zaměstnanci Brněnských komunikací," uvedl Bartík.

Podle něj je odstraňování úspěšné. O dalších deseti stáncích rozhoduje stavební úřad, který usiluje o odstranění.

Kam půjdou? Někteří trhovci neví

Zbývající čtyři prodejci mají nájemní smlouvy do konce letošního roku. Někteří tamní trhovci však stále netuší, co s nimi bude dál. „Nájem máme na místě do konce roku. Ještě ale nevím, jestli a kam se poté budeme stěhovat," svěřila se žena ve středním věku, která si nepřála uvést jméno.

Kolemjdoucí změny v okolí nádraží spíše vítají. „Prostor má být reprezentativní, aby byl první kontakt přijíždějících turistů s městem pozitivní," myslí si dvaadvacetiletá Viktorie Chomaničová, která místem často prochází na autobus i do nákupního centra. Podle ní si stánkaři stejně najdou své místo.

Vedení Brna-středu chce prostor vyčistit a dále lidem zpříjemnit. Přesnou představu, jak bude místo vypadat, ale nemá. Magistrát chce část uvolněného prostoru využít pro parkování. Ve hře je ale také přestavba obchodního domu Tesco, kterou úředníci blokují do doby, než se rozhodne o přesunu hlavního nádraží.

LUCIA TUPÁ
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI