Například ve Zlatnictví Pechanec gram 14karátového zlata vykupují za 440 Kč, ve zlatnictví Klenoty Monmar, zlatnictví Atelier Böhmová Věra i Zlatnictví Mahdal za 400 Kč, nejméně pak ze zjišťovaných ve Zlatnictví Safír, a to za 350 Kč. Rozdíl mezi nejlepší a nejhorší nabídkou tak činí 90 korun.

Nejčastější klientelou jsou starší lidé. „Mladí chodí málo, většinou se jedná o důchodce. Důvody jsou různé. Většinou je to kvůli penězům, ale také proto, že jejich mladí potomci nemají o staré cennosti zájem,“ uvedl zlatník Rostislav Mahdal.

Připomenul, že cena v posledních letech neustále stoupá. „Před třemi čtyřmi lety jsem vykupoval gram zlata za sto dvacet korun, současná nabídka je u nás čtyři sta korun,“ prozradil zlatník.

A toto nemusí být zdaleka konečná cena. „Na konci roku můžeme být na pěti stech korunách,“ doplnil zlatník Robert Pechanec.

Radí, aby byli lidé při prodeji zlata velmi opatrní.

„Existuje spousta rádoby výhodných nabídek, které doslova svádějí k okamžitému prodeji. Ovšem zákazník, který je laik a nezeptá se i jinde, může velmi prodělat,“ varuje před unáhleným prodejem Pechanec.

Cenu si zjišťovala například osmašedesátiletá důchodkyně Věra Buchtová ze Zlína.

„Dělala jsem doma pořádek, našla jsem hromádku šperků, tak jsem se šla zeptat do zlatnictví na jejich hodnotu. Když mi zlatník sdělil částku pět tisíc, byla jsem hodně překvapená. Vůbec jsem netušila, jakou cenu to má,“ přiznává žena, pro kterou je finanční obnos dobrým přilepšením k důchodu.

O vývoji ceny zlata

Zlato je považováno za jeden z nejlepších nástrojů, jak se bránit inflaci a znehodnocení úspor. Investice do něj se podle zlínských prodejců stále vyplácí a vyplácet bude. „Dlouhodobá investice do zlata má řadu výhod. Hlavní je, že o hodnotu, kterou do zlata uložíte, nemůžete nenadále přijít. Spíše naopak. Například trojská unce zlata koupená v loňském roce za zhruba 22 tisíc korun se nyní vykupuje za více než jednatřicet tisíc,“ přiblížil zlatník Robert Pechanec.

Co je trojská unce?

Podle cs.wikipedia.org je troyská unce (česky někdy přepisováno také trojská unce) základní váhová jednotka na národních a mezinárodních trzích stříbra, zlata, platiny a dalších drahých kovů, případně drahokamů.

1 oz = troyská unce, 1 troyská unce = 1/12 troyské libry = 31,1034768 gramu

32,15 troyské unce = 1 kilogram

Zlatnictví Pechanec

440,– Kč/ g 14 kar.

Cena prstýnku: 500,– Kč

Zlatnictví Mahdal

400,– Kč/ g 14 kar.

Cena prstýnku: 436,– Kč

Zlatnictví Klenoty Monmar

400,– Kč/ g 14 kar.

Cena prstýnku: 428,– Kč

Zlatnictví Safír

350,– Kč/ g 14 kar.

Cena prstýnku: 420,– Kč

Zlatnictví Atelier Böhmová Věra

400,– Kč/ g 14 kar.

Cena prstýnku: 416,– Kč