„Mým cílem je rozšíření obzorů, osamostatnění se a poznání nových přátel," nastiňuje brazilský student Rangel Amorim. Podobně i jeho spolužák z Chile, Christian Gormaz Castillo, toužil po poznání nové země a kultury. „Chtěl jsem také vyzkoušet, jak se žije, když se člověk stane součástí nové rodiny," tvrdí mladík.

Oba zahraniční studenti bydlí v hostitelských rodinách v Rousínově. „Obvykle tak spolu trávíme čas také mimo školu. Bydlí s námi ještě Gabi Sancho Solano z Kostariky, která také studuje ve Vyškově. Jen naše spolužačka Patcharaporn Nakklinkul z Thajska měnila rodinu a bydlí v Krásenku, tak je od nás trochu oddělená," krčí rameny Christian.

Neomezují se však jen na kontakty mezi sebou. „V Rousínově máme i české kamarády, chodím třeba trénovat ping-pong a tam se přátelím s lidmi, kteří studují na univerzitě v Brně," dodává mladý Chilan.

Gymnázium a Střední odbornou školu zdravotnickou a ekonomickou Vyškov jim nabídla agentura. „Obecně se mi prostředí gymnázia moc líbí, ale je velice těžké zvládat učivo. Asi tak z poloviny nerozumím tomu, co učitel říká. Někdy nerozumím skoro ničemu a nechápu kontext. Je ale pravda, že třeba matematika mi celkem jde, tam se moc nemluví, oříškem je pro mě ale třeba biologie," přiznává Rangel s tím, že spolužáci mu leccos rádi přeloží.

Češi jsou podle nich srdeční a přátelští. Občas ale narazí na výjimku. „Zarazilo mě třeba, když jsem byl v Praze, kde jsme si zašli na kávu, tak jsme narazili na velmi neochotnou servírku, s kterou jsme měli problém při placení. Vesměs jde ale říct, že jsou tady lidé mnohem přátelštější, než v Brazílii," porovnává Rangel.

Jazyková lenost

Podle jeho kamaráda však přece jen určitý nedostatek máme. „Mně trošku vadí, že lidé neradi mluví anglicky a my musíme mluvit jenom česky," kroutí hlavou.

A to podle nich není tak jednoduché. „Český jazyk se nám dobře poslouchá a dá se říct, že rozumíme, ale opravdu těžce se nám mluví," shodují se svou lámanou češtinou oba.

Je však ještě jedna věc, ze které příliš nadšení nejsou. „Je mi tady hodně velká zima. Nedávno teplota dosahovala minus třinácti stupňů a to pro mě bylo opravdu hrozné. Jsem totiž z nejteplejší části Brazílie, nic takového jsem ještě nezažil," hodnotí Rangel. I tak si dokázal na zimě najít světlou stránku. „Se svou českou sestrou z hostitelské rodiny jsem totiž poprvé v životě stavěl sněhuláka," směje se.

Na Vyškovsko studenti zavítali prostřednictvím mezinárodní dobrovolnické organizace AFS, která zprostředkovává mezikulturní vzdělávání. „Amorim sám působí jako dobrovolník organizace v Brazílii. Všichni studenti se obecně těší velké oblibě u spolužáků v celé škole, zapojují se i do akcí, které pořádáme. Castillo byl třeba na dvoudenním výletě v Praze a na exkurzi Císařská Vídeň. Amorim však nezůstává pozadu, také on navštívil Prahu, a nadšený byl i z fyzikální exkurze do Olomouce," doplňuje profesorka vyškovského gymnázia Jana Kolčářová.