Záměr radnice podpořilo i zastupitelstvo. „Pokud budou dlužníci schopni vyřešit svou situaci do konce srpna, město jim promine poplatek z prodlení ve výši devadesáti procent,“ řekl místostarosta Vyškova Roman Celý.

Poplatek z prodlení přitom činí dvě a půl promile denně. „I z relativně malé částky se tak může stát částka tak vysoká, že ti lidé potom nejsou schopní svou situaci sami vyřešit,“ upozornil Celý.

Město se proto snaží řešit situaci dlužníků individuálně. „Snažím se s nimi setkávat jednotlivě. To poslední, co bychom chtěli, je, aby se lidé dostávali do dluhové pasti nebo aby si brali půjčky u lichvářů,“ podotkl Celý.

Upozornil přitom, že se ze strany města nejedná o žádnou úlevu ve vztahu k řešení dluhů. „Město nepřestává sledovat, jestli nájemníci řádně platí, ty podmínky se naopak zpřísňují, sledujeme každou pohledávku, která se vytvoří. Po dvou měsících neplacení si automaticky s právničkou dlužníky zveme a snažíme se zjistit, proč ten dluh vznikl, jak to hodlají řešit a podobně,“ zdůraznil místostarosta.

Na řešení se podílí také organizace IQ Roma servis, která loni na podzim otevřela ve Vyškově svou pobočku. „Hlavní výhodou je adresné oslovování nájemníků, osobní kontakt s nimi a jejich snaha řešit nepříznivé životní situace. Terénní pracovník bude plnit poradenskou funkci a případně bude působit jako prostředník mezi městem a nájemci,“ řekl Celý.

Dluhy na nájemném však nejsou jediné pohledávky, které musí město řešit. „Finanční odbor právě zpracovává materiál k pohledávkám ve Vyškově celkově. Předběžně to jsou pohledávky za zhruba pětadvacet milionů korun. Proto je čas začít to řešit, v blízké budoucnosti se k tomu budeme muset postavit čelem,“ upozornil vyškovský starosta Karel Goldemund.