„O pořízení systému uvažujeme už několik let. Nyní konečně přistupujeme k první etapě, kdy by kamery měly monitorovat hlavní křižovatky a pak také problémová místa, která policisté nestíhají stále kontrolovat. V nadcházejících letech bychom určitě chtěli přidat další. Kolik jich nakonec bude, ještě přesně nevíme. Jsme připravení za ně utratit celkově i víc než milion korun," přiblížil starosta Ivanovic na Hané Jozef Heretík s tím, že v rozpočtu pro letošní rok zastupitelé na koupi vyčlenili čtyři sta tisíc korun.

Podle dostupných informací nezůstane letos na Vyškovsku ani jedno město bez kamerového systému. Kromě Ivanovic a Slavkova u Brna ho mají všechna. A Slavkovští ho v letošním roce také plánují pořídit. Budou ho střežit hned tři kamery. „Budou nainstalované na fasádách budov pošty, služebny policie a městského úřadu, takže první etapa zavádění kamer pokryje část Palackého náměstí," informoval vedoucí odboru investic a rozvoje slavkovské radnice Petr Lokaj.

Myslí i na další

Systém by měl podle něj zabránit zejména překračování povolené rychlosti na náměstí a je namířený také proti případům vandalismu v okolí zámku.

Jedna kamera podle něj vyjde na padesát až šedesát tisíc korun. Zbytek z tří set tisíc, které město chce do pořízení systému vložit, pak tvoří vedlejší náklady. Jde třeba o pokládání optického kabelu, který se už teď zavádí i v dalších částech města, kde v budoucnu podle Lokaje přibudou další kamerové body. „A pak také o vytvoření kamerové centrály, která se bude nacházet na policejní ústředně," dodal vedoucí slavkovského odboru.

K záznamům kamer budou mít ve Slavkově přístup primárně pouze policisté. Nebudou je ovšem sledovat po celý den. „Kvůli nedostatku zaměstnanců není čtyřiadvaceti­hodinový dohled možný. To je také důvod, proč město musí platit kamerový systém z vlastního rozpočtu. Podmínkou programu prevence kriminality pro poskytnutí dotace je, aby kamery mohly být sledované nepřetržitě," dodal Lokaj.

Podle obyvatel Slavkova u Brna jde o dobrou investici. „Záměr vedení radnice na zavedení kamerového systému se mi líbí, určitě se vyplatí. Myslím, že to zvýší bezpečnost a zároveň také sníží vandalismus," je přesvědčený například Slavkovan Miroslav Meriač.

Systém před časem zavedli v Rousínově a počet kamer plánují navýšit. „Chceme jich mít ve městě co nejvíc. Jenomže naši žádost o dotaci na ministerstvu vnitra zamítli. Co podnikneme dál, budeme teprve projednávat," přiblížila vedoucí odboru vnitřních věcí rousínovské radnice Jitka Grecová.

Ze všech funkcí, kterými kamery disponují, vyzdvihují policisté a zastupitelé měst, kteří kamerový systém zavedli nebo chtějí zavést, tu preventivní. Podle rousínovského strážníka Pavla Minaříka je jednou z jejich největších výhod, že dokáží odradit problémové obyvatele od narušování veřejného pořádku, nepovoleného parkování nebo i výtržností.

Kromě toho, že zaznamenávají drobné přestupky, slouží někdy i státním policistům. „Asi dvakrát do měsíce nás kontaktuje někdo z oblastního ředitelství policie s dotazem, jestli je možné v záznamech vyhledat nějakou potřebnou informaci. A tak třikrát do roka se u nás dotyčný záznam opravdu najde," zmínil Minařík.

Kamery jsou obvykle naprogramované do sekvencí, v nichž se pravidelně otáčejí a přibližují nebo oddalují snímaný obraz. A jsou také velice dobře chráněné proti poškození. „Jednou jsme zaznamenali útok obuškem. Kamera nejenže bez problému vydržela, ale také pomohla odhalit pachatele," vzpomněl si na kuriózní případ rousínovský strážník.

ADAM HRBÁČ