Náročné podmínky zažívají například dělníci ve slévárně Alfe v brněnských Chrlicích. „Od šesti hodin ráno začínáme žhavit pec. Po sedmé odléváme první formy," podotkl tamní mistr Jaroslav Hubert.

Ráno je podle něj v továrně ještě příjemně, později začne teplota velmi rychle stoupat. „Než nám o půl třetí odpoledne skončí směna, rtuť teploměru se vyšplhá na pětatřicet stupňů Celsia. Přímo u rozžhavených kovů je to ještě horší," dodal Hubert.

Aby byla práce alespoň částečně snesitelná, mají slévači k dispozici neustálý přísun tekutin. „V kuchyňce si můžou napustit iontovou vodu. Je obohacená o minerály, které při práci vypotí. Pokud jim nechutná nebo jsou jí už přepití, rádi sáhnou po nealkoholickém pivu," uvedla majitelka slévárny Hana Portová. Každý podle ní denně vypije dva až tři půllitry.

Dostatečné množství tekutin musí lidem zaměstnavatel zdarma zajistit při velké zátěži a teplotě vyšší než šestadvacet stupňů. „Vhodné jsou i ovocné šťávy, zředěné džusy nebo bylinkové čaje. Tyto nápoje nejčastěji pijí například lidé, kteří pracují v hutním průmyslu, dělníci nebo svářeči," vyjmenoval Miroslav Doležal z jihomoravské hygienické stanice. Ten zároveň při těžké fyzické práci doporučuje častější přestávky.

Krušné chvíle v parných dnech zažívají také dělníci na stavbách. „Snažím se pít pravidelně. Vždy chvíli pracuji na vyprahlé cestě a potom se jdu schovat do stínu. Začínáme ráno co nejdřív, klidně i v šest hodin, abychom mohli brzo skončit," prohlásil Marek Lukášek, který pracuje na rekonstrukci Minské ulice.

Mnohem lepší podmínky si užívá velká část Brňanů v kancelářích. „Veškeré prostory jsou klimatizované. Horší to mají kontroloři, kteří vyjíždějí na stavby," uvedla ředitelka Imos Development Hana Vyplelová. Klimatizace využívají také úředníci kraje nebo brněnského magistrátu.

Lidé, kteří v horkých dnech procházejí městem, můžou v některých obchodech narazit na zkrácenou pracovní dobu. „Ve čtyři hodiny odpoledne jsem šla do potravin. Měli ale zavřeno už od dvanácti právě kvůli vedru," sdělila Brňanka Lenka Malčíková.

Vysoké teploty jsou náročné také pro doktory a pacienty v nemocnicích. „Nejhorší situace je ve starých budovách bez klimatizace. Práce je vyčerpávající. Na pitný režim pacientů dbáme vždy pečlivě, žádná nová opatření jsme zavádět nemuseli," poznamenala mluvčí fakultní nemocnice v Bohunicích Anna Mrázová.

Podle brněnské výživové poradkyně Moniky Tělupilové je důležité přes den pít dostatek pramenité vody. „Nedoporučuji ale led. Ten totiž organismus příliš ochlazuje. Vhodné je pít a jíst pouze mírně chlazené nápoje a potraviny," vysvětlila. Zároveň zdůraznila, že v horkých dnech je také velmi důležité doplňovat vitamíny a minerály.

Vytoužené deště? Snad přijdou o víkendu

Jižní Morava – Rozpálené ulice města i tamní obyvatele by brzy mohl zchladit netrpělivě očekávaný déšť. Podle meteorologů však přijde nejdřív o víkendu.

Přes týden se lidé přeháněk zřejmě nedočkají „Pořád bude stále stejné vedro. Že by se v týdnu mohla odpoledne objevit nějaká bouřka nebo přeháňka je velmi malinkatá pravděpodobnost," uvedla Jitka Kučerová z brněnské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

Lidé se tak podle ní musí připravit na další parné dny. Téměř celý týden mají totiž rtutě teploměrů opět sahat až k tropické sedmatřicítce. „Snad o víkendu by mohlo přijít lehké ochlazení. Teplota ale klesne zřejmě jen o tři stupně Celsia," řekla Kučerová.

Dodala, že tolik vítaného deště by se Jihomoravané mohli dočkat o víkendu. Šance, že zaprší jsou totiž asi čtyřicetiprocentní. „Jinak je to v současnosti běžně asi deset procent, takže můžeme doufat," podotkla Kučerová.

Na chladnější dny s přeháňkami se těší například Brňanka Jaroslava Hrubá. „Vedra už trvají moc dlouho. Mám astma, takže mi tohle dusno opravdu nedělá dobře. Těším se, až bude líp," uvedla Hrubá. Lépe je jí v práci. Tamní podmínky jí totiž umožňují trávit den v klimatizované místnosti.