„Případ zatím prošetřujeme, správní řízení ještě zahájené nebylo. Pokutu původce skládky zřejmě dostane, protože se jedná o nedovolené nakládání s odpadem. Motoklub bude muset prostor také uklidit," uvedl ředitel oblastního inspektorátu v Brně Jindřich Mikeš.

Na desítky pytlů slámy na břehu vodního toku upozornili už před časem studenti Středního odborného učiliště Kyjov. „Pytle jsou obrovské a velmi těžké, takže je ani nemůžeme odklidit. Sláma v nich hnije a zapáchá," vyjádřila se už dříve k odloženému odpadu v blízkosti školy učitelka Stanislava Menšíková.

Po upozornění začal skládku řešit městský úřad v Kyjově. Motoklubu pod hrozbou vysoké pokuty nařídil, aby nepořádek do konce dubna odklidil. K tomu však stále nedošlo.

Důvod? Materiál není kam uložit. „V kompostárně nám pytle nechtějí vzít, nemáme je kam dát. Jsme domluvení se zemědělci, že slámu rozsypeme a zaoráme. Na to přijde asi až za dva týdny. Dokud nebudou mít sklizenou úrodu, nemáme jinou možnost než balíky nechat tam, kde jsou teď," sdělil zástupce klubu Miroslav Frodl.

Podle něj klub získal od majitele pozemku, kterým je Jihomoravský kraj, na uložení materiálu povolení. Mluvčí Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková Hodonínskému deníku Rovnost potvrdila, že jde skutečně o krajský pozemek, ovšem právo na něm hospodařit má Základní a Mateřská škola Za Humny Kyjov. „Odbor životního prostředí krajského úřadu rozhodně žádné povolení k uskladnění nevydal," informovala Kapitančiková.

S jejím tvrzením Frodl nesouhlasí. Konkrétní jména však neuvedl.

Motoklub používal balíky slámy jako součást bezpečnostního opatření při Kyjovském okruhu zhruba osm let. „I když jsme bezpečnost neustále zvyšovali, po loňském ročníku jsme už nedostali další povolení. S balíky jsme nějak naložit museli, proto jsme je se svolením krajského úřadu umístili ke Kyjovce. Nejedná se o nic závadného, jde o slámu nacpanou v ekologických pytlích," vyjádřil se Frodl.

Pokud by spolek balíky odvezl do kompostárny, museli by jeho zástupci zaplatit za uskladnění. Frodl se proto na začátku července obrátil na vedení města, zda mu v tomto ohledu pomůže. „Ozval se s tím, že balíky na své náklady odveze, a dotazoval se, jestli mu můžeme vyjednat bezplatné uložení v kompostárně," řekl tajemník kyjovského městského úřadu Milan Jagoš.