Pořídit si novou televizi nebo džíny za padesát procent původní ceny, to je sen mnoha lidí. Právě těm momentálně začíná slibné období. Povánoční slevy už začaly i ve Vyškově, a tak čím dál víc lidí míří do obchodů s nadějí, že výhodně nakoupí. Za největšími akcemi však stejně musejí do Brna.To potvrzuje i Vyškovanka Eliška Zemanová. „Vyškov mi bohužel nenabízí moc možností k nákupu oblečení, a proto za svými oblíbenými značkami jezdím do Brna. Po dálnici jsem tam za několik minut a výběr obchodů a zboží je obrovský," řekla Zemanová.

Hlavně oblečení

Doplnila, že povánočních slev využívá především k nákupu zimního oblečení, kterého se právě nyní začínají obchodníci ve velkém zbavovat. „Loni se mi podařilo sehnat zimní bundu zlevněnou z pěti tisíc na necelé tři tisíce, a tak doufám, že budu mít stejné štěstí i teď. Poprvé se totiž letos chystáme jet lyžovat do Alp, takže chci koupit bundu péřovou," podotkla Zemanová.

Hlavně na oblečení se ve slevách plánuje zaměřit také Žaneta Konečná z Vyškova. „Letos jsem k Vánocům dostala od rodiny poukaz v hodnotě tisíc korun na nákup v obchodě s oblečením. Vyrazila jsem tedy hned po svátcích, ať ještě mám z čeho vybírat. Takový dárek se mi líbí, je velká výhoda, že si můžu najít něco podle svého gusta a nemusím spoléhat na vkus jiných," pochvalovala si Konečná.

Některé velké obchodní značky, které mají své zastoupení ve Vyškově, lákají své zákazníky už teď až na padesátiprocentní slevy. „Kromě nového zboží nabízíme slevy téměř na veškerý sortiment. V současné době dosahují u vybraných kusů oblečení až padesáti procent, ale po Novém roce půjdou ceny ještě níž a dá se předpokládat, že se dostaneme až na třicet procent původní ceny," odhaduje prodavačka z vyškovské prodejny Takko Fashion Aneta Kramářová.

Podotkla, že slevy potrvají celý leden a zasáhnou i do února. „Případně skončí po vyprodání zásob. Lidé na zlevněné zboží slyší. Včera už před tím, než jsme otevřeli, čekala před prodejnou zákaznice, která chtěla mít k dispozici zatím nepřebrané zboží. Za chvíli ji ovšem doplnila spousta dalších," nastínila situaci prodavačka.

Není to však jen oblečení, které lidé po Vánocích shání. V kurzu je také elektronika. Například vedoucí elektra v obchodním domě Kojál František Orálek očekává díky povánočním nákupům zlevněného zboží výrazné navýšení tržeb. „Letošní slevy se u vybrané bílé elektroniky pohybují okolo třiceti až čtyřiceti procent a potrvají přibližně do půli ledna," uvedl Orálek.

Radši přes internet

I přes takto nasazené slevy ale volí někteří lidé raději nákup přes internet. „Mám v internetovém obchodě vyhlédnutou novou televizi, kterou mi ani přes povánoční slevy nedokázal žádný kamenný obchod s elektrem ve Vyškově nabídnout levněji. Proto dám přednost raději internetu," řekl například Vyškovan Josef Válek.

Na internetu je navíc možnost využít srovnávací stránky, které automaticky vyhodnotí nejvýhodnější cenu. Na internetu ovšem hrozí riziko nepoctivých prodejců, pro nákupy v kamenných obchodech mluví i jednodušší systém reklamace v případě vady výrobku.