Na katastrofální stav krajnic upozorňuje třeba majitel vyškovské autoškoly Karel Punčochář. „Tam, kde dřív sekávali, teď nesečou. Berou jenom pruh mezi silnicí a příkopem. Pak to vypadá tak, jak to vypadá," zdůraznil muž.

Letošní situace je podle něj výjimečně špatná. „Nikdy tu nebyl tak vysoký porost jako teď. O tom jsem přesvědčený. Nevím, co se stalo, donedávna na to silničáři stačili a poctivě vyjížděli. Jel jsem třeba na Švábenice z Ivanovic na Hané, tam je to zarostlé úplně," popsal majitel autoškoly.

Silničáři si neutěšenou situaci, která může snižovat viditelnost řidičů v zatáčkách, uvědomují. „Sám se za to stydím, když jedu v autě. Přerostlá tráva je v nejhorším stavu, jaký jsme na Vyškovsku kdy měli. Nepamatuji si, že by to někdy bylo horší," přiznal vedoucí vyškovské oblasti Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Zdeněk Gardelka.

Na vině je podle něj nedostatek peněz. „Byla daleko náročnější zima než obvykle a nedostali jsme žádné finanční posílení. Máme omezený rozpočet na celý rok. O co víc tedy utratíme na zimu, o to méně máme peněz v létě," vysvětlil šéf silničářů.

Výmoly přednostně

Práce na silnicích se tak soustředily na jiné oblasti. „Rozhodl jsem se investovat do oprav silnic, které považuji za důležitější. Ať mi lidé řeknou, jestli jsem měl raději šetřit na výtlucích," prohlásil Gardelka.

Silničáři přitom už jedno sečení za sebou mají. „První pokos jsme dělali v červnu, ale z nedostatku peněz a vybavení jsme bohužel sekali jen jednu lištu," uvedl vedoucí silničářů.

Na sezonu pak většinou připadají dvě až tři sečení. Druhý pokos tak cestáři před několika dny zahájili. „Přes srpen to snad dokážeme dostat na únosnou míru. Tentokrát máme k dispozici víc techniky, zapojujeme i dodavatelské sekačky," prozradil.

Jako hrozbu na svých cestách vnímá přerostlý plevel třeba Vyškovan Karel Vojáček. „Hrozné je to třeba u Bohdalic. Tam když se řidič blíží ke strojírnám, není vůbec vidět. Pokaždé jsem napnutý, abych tam nepotkal nějakou dopravní nehodu," obával se šofér.

Nejedná se podle něj ani zdaleka o jedinou lokalitu Vyškovska, kde zarostlé krajnice ohrožují provoz. „Letos se tu snad vůbec nesekala tráva. Místy ani nejsou vidět cedule s názvy vesnic. Že by někde tráva zakrývala dopravní značky, jsem si nevšiml, ale ani to by mě nepřekvapilo," dodal Vojáček.

Zarostlé krajnice neradí podceňovat ani policisté. Řidiči podle nich musejí sami dbát na to, aby výhled v zatáčkách měli.

Mizerný výhled ale vnímají jako problém. „Vysoká tráva v okolí silnic je samozřejmě nebezpečná tím, že omezuje výhled. Řidiči musejí reagovat na situaci a mají za povinnost jet tak, aby ho měli. Je na nich, aby zvolili vhodnou rychlost k vjíždění do křižovatek a zatáček," vysvětlila mluvčí vyškovských policistů Iva Šebková. Policie navíc na problematické úseky upozorňuje. „Třeba pokud nějaký keř nebo větev stromu překáží viditelnosti dopravního značení, místo vyfotografujeme a silničáře na něj upozorníme," doplnila Šebková.

MICHAL CHMELA