„Celý personál, který se na ní podílel, musel mít zdravotnický průkaz. To jsme splňovali. Pak ale také platilo, že s masem museli řezníci manipulovat jen v prostoru, jak stanovovaly podmínky. Což u nás splňuje asi pouze školní kuchyně a dělat zabijačku tam není vhodné," vysvětlil starosta Šaratic Karel Kalouda.

Pravidla, jak je popsal, nicméně fungovala i v době, kdy ještě zabijačky pořádali. Kontroly prý ale nebývaly tak časté. „Nikdo to moc neřešil. Až později začala média informovat o pokutování řezníků za nesprávné zacházení s masem. Začali jsme se proto o pravidla zajímat víc a zjistili jsme, že bychom nevyhověli," objasnil Kalouda.

Čtěte také: OSA utřela nos. Poplatky o 50 procent neporostou

Že nastavené normy práci ztěžují, potvrzují samotní řezníci. „Je to riziko, protože platí, že zvíře je nutné zabít za určitých podmínek a pak s ním podle určitých podmínek pracovat. Pokuty při nedodržení předpisů jsou od pěti tisíc až do pěti milionů korun," komentoval bučovický řezník Josef Milošic.

I on zabijačky přestal dělat. S nastavenými podmínkami však přesto souhlasí. „Ti, kteří prodávají maso v kamenných obchodech, musí rovněž dodržovat pravidla. Navíc přece není možné prodávat maso na obecní zabijačce, aniž by byl dodržený zákon. Jsem určitě pro rušení nahodilých akcí, při nichž si nikdo neláme hlavu s předpisy, " dodal Milošic.

Zabijačky podléhají kontrole hygienické stanice a dohlíží na ně i Státní veterinární správa. Pracovníci hygieny hlídají například zpracování pokrmů, veterina pak má na starost veškerou práci s masem, která zpracování předchází. „Dozorujeme původ syrového masa, skladování a v neposlední řadě zdravotní nezávadnost nezpracovaného syrového masa a podobně," popsal ředitel krajského odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví Josef Velecký s tím, že definici zabijačky nebo obecní zabijačky legislativa nezná.

Často se podle něj pojem zaměňuje za vepřové nebo zabijačkové hody. „Pokud někdo chce uspořádat například obecní vepřové hody, výrobky musejí pocházet z masa zvířete, které bylo poražené na schválených jatkách a veterinárně vyšetřené. Spotřebitelům ho prodejce může nabízet jen v rámci veřejného stravování," vysvětlil Velecký.

Čtěte také: Domácích zabijaček prasat ubývá

Právě kvůli složitým podmínkám se na veterinární správu obrátili například zástupci Holubic. „Od pořádání zabijačky nehodláme ustoupit. Z hlediska hygieny by mělo být všechno v pořádku. Ještě ale budeme celou akci konzultovat s krajskou veterinární správou, která nám řekne, jak splnit to, co musíme," sdělil starosta Holubic Stanislav Přibyl.

Právě tam mají zkušenost i s kontrolou na základě anonymního udání. „Nešlo ale o obecní zabijačku, pořádala ji zájmová skupina. Ukázalo se však, že bylo vše v pořádku," vzpomínal Přibyl.

Že nedělají kontroly pouze namátkově, ale i na základě upozornění spotřebitelů, Velecký potvrdil. „Máme povinnost prošetřit každé oznámení. Namátkově pak kontrolujeme domácí porážky skotu mladšího čtyřiadvaceti měsíců. Na jatkách pak děláme dozor před porážkou i po ní," přiblížil Velecký.

PAVLÍNA VÁŽANOVÁ