Poslední opatření radnice městské části Brno-střed jsou kovové zábrany na lavičkách před nádražím za víc než osmadvacet tisíc korun. Mají bezdomovcům znemožnit, aby se na nich povalovali. Jenže jsou podle zjištění Brněnského deníku Rovnost neúčinné.
Zábrany jsou zatím na šestnácti lavičkách. „Není to konečné číslo, do dvou týdnů budou i na lavičkách pod jednotlivými přístřešky na tramvajovýh ostrůvcích," upřesnil mluvčí Brna-střed Roman Burián. Umístění zábran totiž komplikuje fakt, že tramvajové zastávky nevlastní Brno-střed, ale reklamní firma.
Mnozí Brňané novinku vítají. „Bezdomovci jsou ostuda města. Zábrany je mohou z nádraží vystrnadit. Otázka však je, zda si nenajdou způsob, jak si přesto na lavičku lehnout," myslí si například Brňan Jan Nový.
Jeho obavy jsou podle zjištění Rovnosti opodstatněné. Lehnout si na lavičku s bariérou není totiž nic náročného. Redaktorka Deníku to zvládla během pár vteřin.
Ani někteří bezdomovci si z bariér nic nedělají. „Prostě si lehnu jinam," svěřil se muž bez přístřeší, který se představil jako Karel. V okolí vlakového nádraží se podle svých slov pravidelně potlouká.
Podle starosty Brna-středu Libora Šťástky jsou zábrany na lavičkách pouze dočasné opatření. „Do budoucna chystáme i další prvky, které by měly bezdomovcům pobyt na ulici ztížit. Plánovaná rekonstrukce prostoru před hlavním vlakovým nádražím počítá s umístěním speciálních laviček, které bezdomovcům spaní znemožní," ujistil Šťástka.
Strážníci si provizorní opatření zatím pochvalují. „Efekt je velký. Naše hlídky zaznamenaly, že na lavičkách, které jsou pomocí zábran zabezpečené, už bezdomovci skutečně nelehají," prohlásil mluvčí strážníků Michal Simandl.
Pokud přesto hlídky vidí na lavičce někoho ležet, snaží se ho donutit, aby vstal, popřípadě ho z místa vykážou.
Už zhruba před měsícem strážníci začali bezdomovcům pobyt před nádražím znepříjemňovat častějšími kontrolami. „V okolí nádraží máme hlídky téměř nepřetržitě, ale uhlídat všechny prohřešky je náročné," připustil mluvčí strážníků Michal Simandl.
Strážníci navíc podle něj mají, pokud jde o bezdomovce, jen málo možností, jak jejich přestupky řešit. „Často porušují vyhlášku o pití alkoholu na veřejnosti nebo nechávají velké psy pobíhat kolem nádraží bez vodítka a náhubku. Situaci řešíme dohodou nebo blokovou pokutou. Tu ale bezdomovci stejně nezaplatí," řekl Simandel.
LENKA ŠKLUBALOVÁ
LENKA GRABCOVÁ