Přestože je na Vyškovsku podle majitelů autoškol mezi studenty stále trendem dělat si řidičák ihned poté, co dosáhnou plnoletosti, žáků jim ubývá. „V posledních letech pozorujeme zhruba dvacetiprocentní úbytek," potvrdil majitel jedné z vyškovských autoškol Miroslav Margetiak s tím, že z celkového počtu žáků je zhruba osmdesát procent osmnáctiletých.

Podle jeho kolegy, instruktora autoškoly Integrované střední školy ve Slavkově u Brna Jiřího Moudrého, je to způsobené tím, že nyní dovršují osmnácti let takzvané slabé ročníky. „Očekáváme, že se to tak za dva roky otočí," doufá Moudrý.
Shodují se nicméně na tom, že právě druhá polovina letních prázdnin je obdobím, kdy se situace vždy o něco zlepší.

MAJÍ VÍC ČASU

Ačkoliv studenti mají možnost dělat si řidičák v průběhu školního roku a hodiny, které zameškají, mají automaticky omluvené, volí spíš prázdniny. Zejména kvůli tomu, že mají víc času a ve školním roce se můžou plně věnovat studiu. Právě z těchto důvodů šel v létě do kurzu třeba Martin Bednář ze Švábenic. „S jízdami jsem začínal v druhé polovině prázdnin a byl jsem rád, že na to mám tolik času a opravdu se můžu soustředit jen na řízení," řekl dnes už dvacetiletý student, který si řidičák chtěl udělat hned v osmnácti, aby byl samostatnější.

Co se pak týká úspěšnosti žáků, těm z Vyškovska se většinou daří. „Snad nikdy jsem neměl žáka, který by potřeboval na složení závěrečné zkoušky víc než tři pokusy. Můžou být nervózní nebo na něco nevědomky zapomenout, to se stane každému. Většinou když to nevyjde napoprvé, napodruhé už odcházejí s úspěšně složenou zkouškou," zmínil Margetiak, podle kterého jsou pro žáky náročnější praktické zkoušky než ty teoretické.

Ve Slavkově pak zvládá udělat zkoušky na první pokus padesát procent žáků. Podle Moudrého to může být způsobené tím, že například obor automechanik má celý kurz zdarma, a tak se nejspíš někteří ani moc nesnaží. „Měl jsem i případy, kdy někdo složil zkoušku úspěšně až naposedmé. Ale to už jsou spíš výjimky," poznamenal Moudrý.

Ne všichni studenti si však dělají řidičák v osmnácti. Třeba Tereza Morongová z Rousínova je přesvědčená, že má zatím čas. V nejbližší době tak nemá v plánu přihlásit se do kurzu. „Když někam jedeme s kamarády, nemusím se starat o to, jestli pak budu muset řídit nebo ne. Nevadí mi, že průkaz nemám. Nemusím ani řešit, jestli mám v autě benzín, kde budu parkovat a kudy pojedu. Někdy v budoucnu si řidičák plánuji udělat, ale teď mi to nepřijde nutné," uvedla dívka.

MICHAELA BERGEROVÁ