Odborníci na realitní trh vidí areál jako zajímavé místo, kterému by však neprospělo případné rozprodávání po částech. „Co se týká prodeje staré nemocnice ve Znojmě, v daném termínu jsme obdrželi pouze jednu nabídku. Rada Jihomoravského kraje ji však nepřijala. O dalším postupu rozhodnou radní na některé z dalších schůzí," uvedl mluvčí krajského úřadu Jiří Klement.

Radní ze Znojemska Jiří Němec naznačil, že podobné průtahy s prodejem areálu jako radní nepamatuje. Podle jeho názoru úřad prodej propagoval dostatečně jak na úřední desce, tak v tisku. Případní investoři jsou tak o nabídce informováni. „Budovy jsou ve špatném stavu a nedávají budoucímu vlastníkovi příliš možností k rekonstrukci. Budoucí využití je dané územním plánem města, který je nestanovuje nijak striktně," uvažoval Němec. Ve staré nemocnici by tak mohly v budoucnu vyrůst nové byty společně s občanskou vybaveností.

Jak Němec doplnil, dá se očekávat, že následovat bude další kolo prodeje. „Důležité je, aby nabízená cena byla adekvátní. Pokud ani to neumožní nalézt kupce, ve hře je ještě možnost rozprodávat budovy po částech. To je zatím ale pouhá úvaha a spekulace, která by nabídla kromě pozitiv i řadu negativ," nastínil možný vývoj radní.

Této situace se obává opoziční zastupitel Jiří Kacetl, který se podílel na přípravách územního plánu Znojma. „Bylo by to velmi nebezpečné a dodržování regulačního plánu, který by museli noví vlastníci nechat zpracovat, také velmi obtížně vynutitelné. Může hrozit, že by se tam vytratila celoměstská funkce areálu a vznikl by nový brownfield," uvažoval Kacetl. Doplnil, že by co nejdříve po podzimních komunálních volbách ve Znojmě navrhoval společné jednání kraje a znojemské radnice.

Jeho názor o obtížích spojených s prodejem po částech sdílel i jednatel znojemské realitní kanceláře Lubomír Vašík. „Nedovedu si představit, že by se jednotliví majitelé domlouvali, jakou bude mít nová zástavba logiku. Navíc, v této lokalitě je potřeba myslet i na stanovisko památkářů," podotkl Vašík. Jak naznačil, za překvapivým nezájmem investorů může stát i poměrně nadsazená cena na začátku prodeje.

Kraj prodával objekt původně za dvaasedmdesát milionů a po několika neúspěšných kolech prodeje, kdy se nepřihlásil ani jediný zájemce, cenu radní po více než roce snížili na pětačtyřicet milionů. Nyní areál kraj nabídl bez předepsání minimální ceny.

V nalezení vhodného majitele, který bude mít k místu pozitivní vztah, doufá i krajská radní Bohumila Beranová. „Využití areálu v centru města musí být citlivé a neodporovat územnímu plánu města. Při výběru zájemců by bylo určitě přínosné neupřednostňovat pouze výši nabízené ceny, ale zjistit také jejich záměry. Bylo by škoda, aby tak blízko historického centra vznikl objekt nelahodící oku," naznačila před časem radní.

Areál je tvořen nemocničními pavilony a pozemky. Budovy jsou více než osmdesát let staré, nejstarší pocházejí z roku 1760. Předmětem prodeje není léčebna dlouhodobě nemocných, na kterou musí případný kupec s krajem sjednat nájemní smlouvu. Kraj je ochoten ročně platit milion čtyři sta tisíc korun. „Léčebna je v budově směrem do ulice Dyjská. Kraj jako subjekt, který prodává nemocnici, počítá s tím, že by léčebna zde zůstala i v budoucnu a byla stavebně oddělena od zbývajícího areálu, který stále čeká na kupce," vysvětlil před časem mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner.

Případný vlastník musí tedy počítat s tím, že minimálně do příštího roku zůstanou ve staré nemocnici některá oddělení nemocnice, stejně jako léčebna dlouhodobě nemocných v ulici Dyjská. Zatím se do nové nemocnice přestěhovalo pouze psychiatrické oddělení. Dělníci finišují s výstavbou nového oddělení ARO. Opravami prochází i operační sály, jejichž počet se zvýší z šesti na deset. Rozsáhlá modernizace sálů se děje za plného provozu, stejně tak i zateplování budovy a výměna oken.