Je pojaté jako dvě domácnosti, ve kterých bude žít po šesti lidech. Cílovou skupinou, pro kterou je bydlení určené, jsou dospělí s tělesným postižením. „Tím je zařízení jedinečné nejen na jižní Moravě, ale v celé České republice," vyzdvihl objekt náměstek hejtmana kraje a vyškovský zastupitel Roman Celý.

Nájemníci byli přijatí prvního dubna. „Poptávka o novou sociální službu byla čtyřikrát vyšší, než je kapacita zařízení," připomněl náměstek.

Nabízí bydlení a péči klientům podle jejich potřeb tak, aby se co nejvíc přiblížili běžnému životu. V objektu budou mít zajištěný úklid, praní, žehlení, opravy, ale i stravu, kulturní vyžití a doprovod k lékaři.

Ubytovaní jsou v bezbariérové dvoupodlažní budově. Ta nabízí osm jednolůžkových a dva dvoulůžkové pokoje. Vybavené jsou elektrickými polohovacími lůžky, skříněmi, nočními stolky i psacím stolem. Dvoulůžkové pokoje pak mají i vlastní sociální zařízení. V každém podlaží se nachází kuchyňský kout a obývací pokoj.

Plány na výstavbu chráněného bydlení začaly vznikat v roce 2011. V roce 2014 byla zahájená demolice bývalých jeslí a o rok později začala výstavba zařízení. Nové chráněné bydlení stálo necelých dvaadvacet milionů korun.

Zařízení kromě jiného poskytlo také zaměstnání jedenácti dalším lidem.