Vinotéka bez stáčeného vína. Tak by podle úvah některých zájmových skupin mohly vypadat vinotéky v zemi, pokud by se podařilo prosadit myšlenku na zákaz prodeje sudových vín. Někteří odborníci údajně zvažují tuto cestu jako možnost k zajištění prodeje kvalitního vína. V souvislosti s prodejem sudového vína také hovoří o jistém daňovém úniku.

„Podle informací vedoucího oddělení pro víno na ministerstvu zemědělství je navrženo znění vyhlášky, které by upravovalo prodej vín. My si naopak myslíme, že jakékoliv omezování trhu s vínem je kontraproduktivní a víceméně i likvidační pro některé segmenty trhu," uvedl Jiří Maděrič z Vinařské asociace České republiky.

Maděrič tvrdí, že návrh přichází se Svazu vinařů ČR a odkazuje na článek v denním tisku. To však kategoricky odmítá prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray.

„Toto musím dementovat. Nic takového neexistuje. Žádný návrh ministerstvo nemá a my jsme ani nic podobného nepředkládali. Víme samozřejmě o problémech s prodejem sudového vína v různých trafikách a snažíme se to řešit. To, proč Vinařská asociace posílá médiím nějaké varování, je věc skupinky vinařů a jejich vlastních zájmů. O důvodech jejich postupu lze jen spekulovat," řekl Znojemskému deníku Rovnost Nyitray.

Odpovědné instituce mají podle Maděriče dostatek nástrojů pro perzekuci, jen nemají lidi. „Jakékoliv omezení mohou přece případní falšovatelé obejít změnou obchodní značky či přepisem na jinou osobu. Proč může být pod etiketou s názvem moravského města, byť jako součást názvu firmy, nabízeno víno z ciziny?" zauvažoval Maděrič.

Jako naprostý nesmysl hodnotí úvahy o případném zákazu prodeje sudových vín majitel společnosti Vinice Hnanice Evžen Kašpárek.

„Je to, jako byste chtěli zakázat prodej krájeného eidamu a prodávat jen zabalené kusy," přirovnal Kašpárek.

Podle podnikatele se o tomto problému mezi vinaři hovoří již delší dobu. „Vše je ovšem stále předčasné a je to na další diskusi. Osobně si myslím, že zrušení prodeje sudového vína je nereálná myšlenka. Změnit se musí především systém kontroly," řekl Kašpárek.

Naopak šéf největšího vinařství na Znojemsku, společnosti Znovín Znojmo Pavel Vajčner nepovažuje zákaz prodeje sudového vína za nereálnou úpravu prodeje. „O návrhu jsem slyšel, nyní je opět aktuální. Jde především o to, dostat pod kontrolu různé trafiky, které po celé republice prodávají stáčená vína různé kvality," uvedl Vajčner.

Ředitel naznačil, že je nutné získat přehled o prodeji menších balení vín. „Pomohlo by to ke kvalitě a zvuku českých a moravských vín. Navíc se domnívám, že malého vinaře by tato opatření vůbec nepoškodila. Mohl by dál své sudové víno prodávat doma. To by stát podporoval, ne omezoval," nastínil Vajčner.

Problém může být i v úniku DPH. „Právě různé prodejny a prodejní místa stáčeného vína jej prodávají bez DPH. Myslím si, že nová vláda bude hledat, jak těch asi dvacet procent vybrat, a právě zde se nabízí jedna z cest," doplnil Vajčner.

Jako likvidační vidí případný zákaz prodeje sudového vína spolumajitel jedné ze znojemských vinoték Petr Fila. „Pokud bychom chtěli vymýtit nekvalitní, či dokonce pančovaná vína, bylo by potřeba zakázat prodej vína jako takového. Kontroly přece odhalily špatná vína i v lahvích. Řešením by mohlo být navýšení četnosti kontrol, případně zostření postihu," řekl podnikatel Fila.

Podle prodejce má nákup stáčeného vína své výhody. „Pokud zákazník kupuje sudové, může jej většinou ochutnat, přivonět k němu a poté se rozhodnout, které koupí. Naopak, pokud sáhne zákazník po láhvi vína šarže, kterou nezná, odnáší si vždy domů zajíce v pytli," myslí si Fila. Tvrdí také, že většina vinoték v zemi neutáhne svůj provoz jen z prodeje lahvových vín.