Konkrétní důvody, proč se v rozpočtu peníze nenašly, se ale zastupitelé nedozvěděli. „Podporu ve výši tři sta padesát tisíc korun rada nedoporučila poskytnout," sdělil starosta města Vlastimil Gabrhel.

Prezident Hudebního festivalu a opoziční zastupitel Jiří Ludvík neskrýval překvapení. „Televize dá sama částku osm set tisíc korun. Peníze města by šly vystupujícím umělcům. Šlo o velkou šanci pro město a jeho zviditelnění v kulturním světě celé země. Zahodit takovou šanci by byla velká škoda," poukázal Ludvík.

Později doplnil, že s televizí stále jedná. „Málokdy se vzdávám. Mrzí mě ale, že radní nesdělili žádné objektivní důvody," dodal Ludvík.

Na pondělním zastupitelstvu, které to řešilo, radní Ludmila Šikýřová poukázala na to, že příjemce peněz by měl být loajální ke svému dárci. „Do dávající ruky se přece nebouchá," vzkázala směrem k Ludvíkovi (prezident festivalu je hlasitým kritikem vedení znojemské radnice, pozn. red.).

Zejména v opozici měl ale návrh na finanční pomoc jasnou podporu. „Festival se postupně vypracoval na kulturní událost města. Opera Don Giovanni zní přece v celém světě, tady je dokonce podpořena Adamem Plachetkou. Nechápu, o čem se bavíme. Pokud bojujeme za kulturu, musíme táhnout všichni za jeden provaz," vyzval Jiří Kacetl.

Podle něj by osobní rozdíly a odlišné názory měly jít tentokrát stranou. „Jde přece o podporu projektu na úrovni Prahy nebo Vídně," dodal Kacetl.

Po důvodech zamítnutí příspěvku se ptal starosty Vlastimila Gabrhela zastupitel Jiří Feichtinger. „Zajímají mě věcné důvody, ne soukromý názor. Jako starosta města jste odpovědný veřejnosti. Pokud rozhodnutí řádně nezdůvodníte, chováte se jako samovládce," poznamenal Feichtinger.

Starosta Vlastimil Gabrhel reagoval tak, že jde o rozhodnutí rady města. „Každý máme své důvody a každý má právo na svůj názor," řekl Gabrhel.

Velké a dlouhé diskuze vedli podle něj radní u požadované částky 350 tisíc. „Propagační spoty měly běžet v časech, kdy je nejmenší sledovanost. Navíc jsme festival již podpořili v rozpočtu města," zmínil.

Prezident festivalu Ludvík vyčíslil, že tři sta tisíc korun, kterými Znojmo festival podpořilo, je pouze zanedbatelnou částku z celého rozpočtu. „Pan starosta navíc věnoval jeden svůj plat, za což mu děkuji. Spolu s městskými dotacemi jde ale o šest procent z celého rozpočtu festivalu," připomněl.

Jednu z největších hudebních událostí regionu pak částkou 600 tisíc korun podpořilo ministerstvo kultury. Premiéru Dona Giovanniho moha zájemci vidět 7. července v jízdárně Louckého kláštera ve Znojmě.