Rekordní návštěvností se pro letošní rok chlubí Slovanské hradiště v Mikulčicích. Turisty táhly také zámky. Do komnat toho milotického zavítalo dokonce o tisíc lidí víc než loni. Naopak hůře dopadla hodonínská zoo nebo Baťův kanál.

„Nejvíc návštěvníků k nám jezdí nejspíš kvůli možnosti vyzkoušet si dobové kostýmy a vyfotit se v nich. Tím jsme jedineční v celé republice. Letos jsme měli rozsáhlou reklamu, což nám také pomohlo," vysvětlila důvody zájmu o milotickou památku kastelánka zámku Miroslava Bočková. Do Milotic letos přijelo přes osmadvacet tisíc lidí.

I strážnický zámek, ve kterém sídlí Národní ústav lidové kultury, má za sebou úspěšný rok. Podle Zdeňka Bobčíka, který má na starosti propagaci, ve Strážnici zaznamenali nárůst návštěvnosti. „Sezonu ukončíme až v prosinci, kdy k nám na vánoční pořad Radujme se, veselme se, dorazí asi pět tisíc lidí, i přes úmorná vedra si na počty turistů stěžovat nemůžeme," zhodnotil Bobčík.

Téměř třiadvaceti tisíci návštěvníky se mohou pochlubit na Slovanském hradišti v Mikulčicích. Pro archeologickou památku jde dokonce o rekordní číslo. „Evidovali jsme 17748 návštěvníků se vstupenkou a předpokládáme, že se na památníku zastavilo, sportovalo nebo odpočívalo dalších pět tisíc hostů a poutníků," informoval vedoucí mikulčického památníku František Synek.

Hodonínská zoo letos pořídila bílého lva, velblouda i dvojici antilop losích. I když nové zvířecí druhy lidi přilákaly, nakonec letošní sezonu v zoo nezachránily. Za desetitisícový úbytek návštěvníků může hlavně nepříznivé počasí. „Vlekoucí se zima a následné chladné a deštivé jarní dny vystřídala dlouhotrvající tropická vedra. Ta pochopitelně víc než k procházkám po zoo lákala k vodě. Vůbec nejhorší situace pro nás byla v květnu, kdy návštěvnická ztráta dosahovala čtrnácti tisíc. Schodek se nám nakonec podařilo snížit nejen kvůli nově dovezeným druhům zvířat, ale i zajímavým kulturně-výchovným akcím," sdělila mluvčí hodonínské zoo Bohuna Mikulicová.

V přípravě

I když pro většinu památek a turistických cílů sezona skončila, opačně je to s prací a plány na to, co nového pro lidi připravit na rok 2014. „V horňácké části Muzea vesnice jihovýchodní Moravy to bude nový potok. Z akcí pak přibude Vojenská neděle a zrušit musíme fašank. Je pro nás až příliš technicky náročný a nákladný," sdělil za skanzen Bobčík.

Mikulčice čeká v nadcházejících osmnácti měsících stavba návštěvnického centra. Příští sezona proto bude od prvního dubna s omezeným provozem. „Provázená bude stálá expozice v pavilonu II, menší okruh po akropoli a k sousoší Cyrila a Metoděje. Připravujeme opět program pro členy klubu, školní mládež i věřící," upozornil Synek.

V Hodoníně se chtějí zaměřit na zkvalitnění činnosti chovatelského úseku a také se pokusit o nové odchovy. „Zaměřit se chceme především na živočišné druhy, u nichž jsme se prozatím mláďat nedočkali. Tak je tomu například u psů hřivnatých nebo u plameňáků růžových. Velké naděje zoo vkládá také do letos nově složeného páru tygrů ussurijských, kteří zatím žijí odděleně a v dohledné době má dojít k jejich spojení," nastínila Mikulicová.

V Miloticích pracují v těchto dnech na opravách věžiček zámku. Podle Bočkové jde o první opravy za posledních sto let. V plánu je také nová kanalizace. „Chceme zámek udržovat v perfektním stavu, aby lidé mohli kouzlo památky stále oceňovat a vážit si a užívat historických faktů. Nechceme velké novinky. Zámky jsou tu od toho, aby uchovávaly kulturní dědictví," řekla Bočková.