Mezi návštěvníky jednání patří například pětadvacetiletý Petr Baláž. Tomu už v současnosti uteče první půlhodina. „V půl třetí končím v Břeclavi v práci, vzhledem ke spojům se na zasedání dostanu až ve čtyři hodiny. Posunout začátek o půl hodiny nebo hodinu napřed je neférové vůči lidem, co nemohou v práci skončit dřív, mohou tak přijít o řadu projednávaných bodů, které se jich týkají," upozornil Baláž.

Podle něj obyvatelům okresního města může lépe vyhovovat cyklus, v němž se zastupitelstva uskuteční každý měsíc, případně měsíc a půl. „Vůbec se mi nelíbí, když si zastupitelé stěžují, že je už pokročilá hodina a chtějí jít domů. Jsou volení, měli by to skousnout," myslí si Baláž.

Podobně vidí uvažované dřívější začátky další pravidelný účastník hodonínských zasedání Karel Cetkovský. „V půl třetí odpoledne je nesmysl. Jde o veřejné jednání, které by pak pracující lidi nemohli od začátku stihnout. Jde jen o další krok k tomu, aby tam lidi nechodili, a k jejich vyloučení," reagoval sedmapadesáti­letý muž.

Začátky jednáníHodonín: 15.30
Kyjov: 17.00
Veselí nad Mor.: 15.00
Dubňany: 17.00
Strážnice: 18.00
Bzenec: 17.00
Vracov: 18.00
Ždánice: 17.00

Nápad s dřívějším začátkem byl součástí návrhu odpovědi radních zastupiteli Milanovi Třeštíkovi. Ten na posledním zastupitelstvu poukázal na to, že řádné jednání bylo až po dvou měsících a podklady v rozsahu šesti set padesáti stran mu nevešli ani do schránky. Přitom na jejich nastudování má neuvolněný poslanec jen sedm dnů. „Obávám se, že pokud budeme pokračovat tímto tempem, dokumenty se mi nevejdou do schránky ani nadvakrát. Navíc se bojím, že to nebudeme schopní ne nastudovat, ale ani přečíst," řekl na posledním jednání Třeštík. Také navrhl vrátit se k modelu zastupitelstva jednou za měsíc.

V návrhu odpovědi radních se s tím ale letos nepočítá. „Zvažujeme možnost doručování materiálů zastupitelům deset dnů před zasedáním. Dále pak časový posun, co se začátků týká, například z nynějších 15.30 na 14.30 nebo 15 hodin," stojí v návrhu.

Dřívější zahájení jednání se nelíbí ani Třeštíkovu kolegovi ze zastupitelského klubu Igoru Taptičovi. „Těžko to mohou pak stihnout lidé, kteří dojíždějí z práce. Z toho pak plynou i petice občanů, jejichž problémy se nestíhají řádně projednávat," doplnil Taptič.

Je zajímavé, že už v současnosti patří začátek jednání zastupitelů v Hodoníně v 15.30 k těm ranějším. Většinou totiž začínají až v sedmnáct či osmnáct hodin. Ani hodonínské konce zastupitelstev nejsou na Slovácku výjimečné. Naposled končili Hodonínští krátce po dvaadvacáté hodině a předtím už po dvacáté.

Přitom například v Čejči loni v prosinci bylo nutné jednání rozdělit. Zastupitelé se rozešli krátce před půlnocí, aby se znovu sešli následující den.

Začátkem tohoto měsíce dokonce v Podolí u Kunovic těsně před půl druhou ráno odvolali starostku. Podobně dlouhá jsou jednání v Praze, kde se rozloučili s několika radními, a to až po devíti hodinách až po půlnoci.