Lidé si je mohou za poplatek vypůjčit až na tři hodiny. Kde kolo je, zjistí pomocí mobilní aplikace, webových stránek nebo sms zpráv.

Základna sdílených kol se skládá z menších dílen, skladů, odpočinkových místností i kanceláří. „Prostor byl několik let neobydlený a zdevastovaný. Museli jsme opravit stropy prolezlé dřevomorkou," uvedla mluvčí organizace Rekola Brno Anna Bromová.

Do dílny mohou podle opraváře Martina Smolky lidé nosit svá nepotřebná kola nebo náhradní součástky. „Sestrojíme z nich nová a přebarvíme je na růžovo. Momentálně máme asi dvacet rozpracovaných Rekol," řekl.

Podle Bromové se v Brně brzy objeví také padesát cyklostojanů. „Při návrzích na jejich umístění jsme vycházeli z toho, kde rekolisté nejčastěji parkují a z výsledků akce Zmapuj to, kde mohli lidé napsat své tipy," vysvětlila mluvčí.

Místnosti pronajalo organizátorům projektu sdílených kol vedení Brna-středu. „Prostory v dlouhodobém nezájmu mají bohužel spoustu nedostatků, ať už je to prestiž adresy nebo technický stav. Věříme ale, že Rekola do místa vnesou život a přispějí k vytvoření lepšího obrazu o okolí," uvedl starosta Martin Landa.

Bromová podotkla, že ji zájem města o využití nebytových prostor těší. „Je to jako heslo, kterým se řídíme s našimi koly. Pokud se dají opravit, byla by škoda je nepoužívat," dodala.

Otevření dílny i stojany oceňuje Brňan Štěpán Šebesta. „Líbí se mi, že město těmito kroky začíná zrovnoprávňovat cyklisty a řidiče aut," prohlásil.