O problému s parkováním mimo centrum ví i vedení radnice. Tvrdí, že situace vychází z toho, jak byly dřív naprojektované budovy. „Obecně se dá říct, že s parkováním je to lepší ve středu města než na sídlištích. Důvodem je především fakt, že většina z nich se stavěla v sedmdesátých nebo osmdesátých letech, zatímco aut začalo rapidně přibývat až od devadesátých let. Tehdejší parkoviště tak vznikala podle jiných parametrů," vysvětlila mluvčí Vyškova Petra Bezdomniková.

Kde to však bylo možné, tam se město snažilo místa přidat nebo navýšit stávající, což se ovšem neobešlo bez kompromisů. „Někde jsme limitovaní zástavbou, jinde hledáme řešení, která uspokojí většinu obyvatel. Někteří by totiž rádi zachovali zeleň, jiní chtějí víc prostoru pro parkoviště. Například u Sídliště Osvobození nová místa vznikla tak, že jsme upravili způsob stání. Díky tomu se kapacita zvýšila o čtvrtinu a zlepšila se i průjezdnost," připomněla Bezdomniková s tím, že parkovací místa v posledních letech přibyla i na sídlištích Palánek a Dukelská.

Vypořádat se se zvyšujícím počtem aut museli i ve Slavkově u Brna, kde za posledních třináct let přibylo asi čtyřicet parkovacích míst. Například před farou nebo stadionem. A další prostory jsou pořád k dispozici. „V centru města a v jeho okolí je přibližně dvě stě padesát stání. Největší rezervy jsou na sídlišti Zlatá Hora, kde chceme vybudovat parkovací místa z dotace od ministerstva pro místní rozvoj," uvedla slavkovská mluvčí Veronika Slámová.

auta ve VyškověBěhem posledních pěti let se počet aut ve Vyškově a obcích, které spadají pod jeho působnost, zvýšil skoro o pět tisíc.
2011 - 49 129 aut
2012 - 49 255 aut
2013 - 50 912 aut
2014 - 52 747 aut
2015 - 54 045 aut
Zdroj: MěÚ Vyškov

Vzniknout mají při celkové rekonstrukci lokality a město počítá se sto padesáti novými stáními. „Nejdřív však musíme vykoupit zbývající pozemky a čekáme také na schválení dotace," doplnila Slámová.

Navýšit počet parkovacích míst plánují také v Bučovicích. „A to asi ve třech lokalitách, převážně půjde o místa ve vedlejších ulicích," sdělil místostarosta města Jiří Horák.

Díky tomu, že se v uplynulých letech zvýšil počet parkovacích míst na Sídlišti Osvobození ve Vyškově o čtvrtinu, zlepšila se tam i průjezdnost.

I ve Vyškově vzniknou v budoucnu další stání. Ačkoliv jsou problémy spíš na sídlištích, přibudou v centru. „Do konce září budeme mít připravenou studii na rozšíření parkoviště za okresní hygienickou stanicí. Tam je v současnosti sedmasedmdesát míst, v plánu je dalších padesát. Projekt má být hotový příští rok, v roce 2017 by se mělo začít s pracemi," doplnila Bezdomniková s tím, že v současnosti se ve středu města nachází přibližně pět set padesát parkovacích míst.

Loni například vzniklo parkoviště s přibližně šedesáti stáními v Albrechtově ulici v areálu, který předtím vlastnily Vyškovské služby, „O rok dřív přibylo osmapadesát míst díky rekonstrukci prostoru před vlakovým nádražím. Obě tato parkoviště jsou bez placení," připomněla Bezdomniková.

ZUZANA RICHTROVÁ